کار درست چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام

در دوره های گدشته همواره بعضی از ما ها به نماینده ای رای دادیم که یا رای ما را با پول خریده یا به ما شام داده یا تو حزب چپ با ما بوده یا تو حزب راست با ما بوده یا تو طایفه مون بوده یا تو محلمون بوده یا سر کوچه مون مینشسته  و یا....و یا ....

ولی هیچ وقت به این توجه نکردیم که آیا به فرد صالحی رای دادیم یا نه؟
آیا با این رای ما آبادان وضعش بهتر میشه یا جیب اون نماینده پر پول میشه ؟؟
آیا با این انتخاب شغل ها تو آبادان زیاد میشه و ما و امسال ما میریم سر کار یا فامیل و دوستای نماینده مون میرن سر کار؟؟؟
آیا میتونیم با این رای به آینده امیدوار باشیم یا نه ؟؟؟؟
آیا با این رای نماینده مان در برنامه های تلوزیونی (مانند راز) حرف دل آبادانیها را می زند یا حرف از به خطر افتادن موقعیت خودش را می زند ؟؟؟؟؟
این ها سوالاتی اساسی هستند که اگر همه ی آبادانیها بتوانند برای  آن جواب قانع کننده ای پیدا کنند وضع آبادان بهتر میشه.....


به هر حال من شما وبقیه همشهری ها دلمون برای وضع شهرمون می سوزه و باید چاره ای بیندیشیم شاید ما زورمون به اونا نرسه ولی به هر حال باید کمک کنیم چون من وتو میشود ما ...

 

نوشته شده توسط محمد خدری در 0:8 |  لینک ثابت   • 

آیا حصر دوم آبادان شکسته خواهد شد!؟

دیدن برنامه «راز»، آن هم از قاب رسانه ملی، شوک جدی برای مسئولان شهر آبادان و خرمشهر به همراه داشت؛ شوکی که اثرات آن را در اظهارنظرها و بعضا مخالفت های صورت گرفته مسئولان شهری با پخش برخی از واقعیت های موجود، می توان به راحتی دید.

 این شوک ناشی از عریان شدن تعلل و سوءمدیریت در این سال هاست، آنچنان که بوی نامطبوع آن، به مشام پایتخت نشینان هم رسید و آنقدر این تعفن هم زده شده بود تا بالانشینان ارشد، رسانه ملی را مجاب به روی آنتن بردن این واقعیت انکار ناپذیر کند، تا شاید راه برای برنامه سازان صدا و سیمای مرکز آبادان هموار شود و آنها هم پی به رسالت خویش برند.

اما مهم اینکه آنچه این روزها بیشتر نمود پیدا کرده، احساس زیبا و پاک مردم این دیار است، نه از برای بازتاب مشکلات، که آن را همه به خوبی می دانند، بلکه از برای دیده شدن و به حساب آمدن؛ هر چند این رویداد، با وجود پرداخت نسبتا بیشتر در رسانه های مجازی، بسیار دیر در رسانه ملی میسر شد، در نگاه اول، واقعیتی که ذهن جستجوگر هر مخاطب با آن روبه رو شد، تلاش هایی است که به دلیل آشکار نشدن واقعیت های امروز آبادان و خرمشهر صورت گرفته است؛ تلاش هایی که پس از پخش این برنامه ـ که همان حرف دل مردم و ابتدایی ترین نیازهای زندگی آنهاست ـ باز هم ادامه دارد که کم رنگ جلوه دادن یا سمت و سویی دانستن این مشکلات توسط افراد بیمار در برخی خبرگزاری ها که همیشه وظیفه سرپوش گذاشتن بر کم کاری ها و معضلات را داشته اند، بخشی از آن هاست.

بنا بر این گزارش، با مروری کوتاه بر آنچه در این چند ماه می گذرد، مردم منتظر رخدادهای جدیدی هستند؛ رخدادهایی که امید را دوباره برای آنها معنی کرده و خود و خانواده را تشویق برای ماندن کند؛ ماندن برای زندگی، برای دیده شدن و به حساب آمدن.

جابجایی مدیران منطقه استعفای بی معنا و معنادار شهردار در صورت لزوم استیضاح، تزلزل شورای شهر در تصمیمات و ماجرای تخلفات برخی از اعضا و کمی بعدتر، پافشاری برای انتقال فرماندار به استان آن هم با وجود معرفی نشدن جانشین و مخالفت آشکار استاندار با انتصاب ایشان برای پستی جدید... آیا همین ها کافی نیست تا از بحران در مدیریتی شهری گفت و تکرار آن را در گذشته یادآور شد و آن را در برنامه ای با مخاطب برای مدعیان فریاد زد؟

به هر روی، با توجه به ضعف آشکار مدیریتی و همچنین انحصاری بودن انتخاب مدیران در چنبره مناسبات وجود یک فرماندار لایق می تواند نقش بسزایی را ایفا کند و این مهم را نیز استاندار محترم با توجه به معرفی سرپرستی که دست راست ایشان به شمار می رود، بیش از پیش احساس می کند.

شاید نخستین بار در یک جمع رسمی، یکی از نماینده ها بود که در مراسم تودیع و معارفه امام جمعه آبادان از بحران مدیریت شهری گفت و از همسو نبودن آنها با یکدیگر پرده برداشت و آرزو کرد تا حصر دوم آبادان شکسته شود، ولی دیگر این آرزو تبدیل به یکی از مهمترین مطالبات مردم آبادان، خرمشهر و همه ملتی شده که روزی شادمان از شکست حصر آبادان بودند. آیا آن اتفاق خواهد افتاد؟ آیا حصر دوم آبادان شکسته خواهد شد؟

* برگرفته از درد دل یک شهروند آبادانی
نوشته شده توسط محمد خدری در 15:14 |  لینک ثابت   • 

عرضه کُره زمین با نام جعلی بحر «ع ر ب ی» در بازار چینی‌های خرمشهر

فروشندگان چینی در سایه عدم وجود نظارت دقیق، کُره زمین با نام جعلی بحر «ع ر ب ی» را در بازار چینی‌های خرمشهر عرض می‌کنند.
به گزارش فارس از آبادان، بازار چینی‌های خرمشهر یکی از معدود بازارهای پررونق این شهر است که به دلیل عرضه کالاهای متنوع مصرفی مشتریان زیادی را از اقصی نقاط استان جذب کرده است.
نظارت بر این بازار که در محدوده سازمان منطقه آزاد اروند واقع شده است متولی خاصی ندارد.
ادارات ذیربط موجود در خرمشهر با اعلام اینکه این بازار زیر نظر سازمان منطقه آزاد اروند است از هرگونه نظارت بر روند فعالیت این بازار شانه خالی می‌کنند.
از چند روز گذشته مردم با مراجعه به این بازار با یک اقدام سوال برانگیز مواجه می‌شوند که ناشی از عدم وجود نظارت اولیه در این بازار است.
در این بازار برخی غرفه‌ها اقدام به عرضه ماکت کره زمینی کرده‌اند که در آن نام خلیج همیشه فارس با عنوان جعلی “بحر ع ر ب ی ” معرفی شده است.
برخی خریداران خرمشهری که به دلیل تعصب به تمامیت ارضی کشورشان نسبت به عرضه اینگونه محصولات آنهم برای مخاطبان کم سن و سال به فروشندگان چینی اعتراض کرده‌اند تنها با خنده تلخ چینی‌ها روبه‌رو شده‌اند.
علی ابراهیمی یکی از شهروندان آبادانی که روز گذشته برای خرید به این بازار مراجعه کرده بود در این خصوص گفت: وقتی این محصول جعلی را دیدم بسیار متعجب شدم و از اینکه کسی از مسئولان در این بازار پاسخگوی اینگونه اقدامات نیز متاسف شدم.
این شهروند گفت: اکثر اجناس عرضه شده در این بازار با قیمت بیرون تفاوت زیادی ندارد.
مریم خبازی یکی دیگر از مراجعه کنندگان به بازار چینی‌ها خواستار نظارت بیشتر و جدی‌تر مسئولان اماکن، بازرگانی و منطقه آزاد اروند به فعالیت این بازار شد.
وی افزود: تنوع اجناس در این بازار خوب است اما در زمینه قیمت و همچنین احتمال عرضه کالاهای مورددار همچون همین ماکت کره زمین با نام جعلی بحر ع ر ب ی هیچ نظارتی وجود ندارد.
وی پوشش برخی از فروشندگان این بازار بسیار بد عنوان کرد و اظهار داشت: خانم‌های چینی حاضر در این بازار مراعات حجاب اولیه اسلامی را ندارند.
در این حال مدیر عامل منطقه آزاد اروند صبح امروز در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در آبادان که علت عرضه این محصول مسئه‌دار را جویا شد تنها به این جمله بسنده کرد که از این خبر بی‌اطلاع بودم و همین الان مورد را پیگیری می‌کنم و با آن برخورد قاطع می‌شود.
علی‌اصغر پرهیزگار که مدت کوتاهی از مدیریتش بر این سازمان مهم اقتصادی می‌گذرد با برگزاری جلسات ملاقات عمومی و همچنین تاکید بر افزایش امکانات رفاهی مناطق محروم گام‌های خوب و امیدوارکننده‌ای را برای افزایش اعتماد مردم نسبت به فعالیت این منطقه کرده است.
تلاش خبرنگار فارس برای گفت‌‌وگو با مسئولان اداره بازرگانی خرمشهر تا لحظه مخابره خبر میسر نشد.
نوشته شده توسط محمد خدری در 0:43 |  لینک ثابت   • 

قصر فیلیه خرمشهر برای همیشه از صحنه تاریخ حذف شد !

بار دیگر بلدوزرها دور از چشم متولیان و دوستداران میراث فرهنگی کشور یک بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی را موسوم به قصر فیلیه خرمشهر، برای همیشه تخریب کردند.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان به مهر گفت: گفته می شود تخریب قصر فیلیه خرمشهر که درمحوطه شرکت تاسیسات دریایی خرمشهر قرار دارد مورد اعتراض سازمان میراث فرهنگی قرارگرفته اما تاکنون واکنشی علنی توسط سازمان میراث فرهنگی آبادان در این مورد مشاهده نشده است.
مجتبی گهستونی افزود: تخریب قصر قاجاری فیلیه که در سال ۱۳۷۹ به شماره ۲۸۴۵ در فهرست آثار ملی ثبت شده بود در حالی صورت گرفت که بر خلاف گفته‌های مدیران میراث فرهنگی آبادان مرمت بخشی از این بنا از دو سال پیش آغاز شده بود.
وی اضافه کرد: انتظار می رفت این بنا با توجه به مرزی بودن آن و همچنین شدت حملات در زمان جنگ تحمیلی تخریب شود ولی همچنان استحکام خود را حفظ کرده و در وضعیت نسبتا خوبی به سر می‌برد در عین حال از نظر مرمتی و ساخت و ساز نیاز به رسیدگی فراوانی دارد.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: قصر فیلیه درمحدوده شلمچه در کنار اروند رود واقع است. آجری کاریهای این بنا از ویژگیهای آن محسوب می شد که درب و پنجره‌های آن از چوب ساج و آبنوس ساخته شده و از آئینه‌ کاریهای سقف، داخل اطاقها، طارم و ایوانهای آن با تمثالهای پادشاهان قاجار برخوردار بود.
گهستونی یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ هم مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای یک اقدام غیر مرمتی در جوار قصر فیلیه به منظور ایجاد یک ساختمان جدید برای الحاق به قصر هزینه کرده بود تا پس از مرمت این بنا مهمانسرای کارکنان شرکت تاسیسات دریایی ایجاد شود.
ک‍‍اخ‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ در م‍ن‍طق‍ه‌ ف‍ی‍ل‍ی‍ه خ‍رم‍ش‍‍ه‍ر ب‍‍ا ۸۱ س‍‍ال‌ ق‍دم‍ت‌ ی‍ک‍‍ی‌ ‌از ‌آث‍‍ار م‍ل‍‍ی‌ و ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ک‍ش‍ورم‍‍ان‌ ب‍ه‌ ش‍م‍‍ار م‍‍ی‌ رود.
ک‍‍اخ‌ ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ در س‍‍ال‌ ۱۹۱۷ در زم‍ی‍ن‍‍ی‌ ب‍‍ا زی‍رب‍ن‍‍ا‌ی‌ ۷۸۸ م‍ت‍ر م‍رب‍‍ع‌ در ک‍ن‍‍ار ن‍‍ه‍ر ف‍ی‍ل‍ی‍ه‌ خ‍رم‍ش‍‍ه‍ر ت‍وس‍ط م‍‍ع‍م‍‍ار‌ان‌ ‌اص‍ف‍‍ه‍‍ان‍‍ی‌ و ش‍ی‍ر‌از‌ی‌ س‍‍اخ‍ت‍ه‌ ش‍د.
ب‍ر‌ا‌ی‌ س‍‍اخ‍ت‌ ‌ای‍ن‌ ک‍‍اخ‌ ‌از م‍ص‍‍ال‍ح‍‍ی‌ ‌ه‍م‍چ‍ون‌ ‌آج‍ر و گ‍چ‌ ‌اس‍ت‍ف‍‍اده‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت. ب‍ن‍‍ا‌ی‌ م‍ذک‍ور در س‍‍ال‌ ۱۳۵۵ م‍رم‍ت‌ ش‍د و ب‍‍ع‍د‌ه‍‍ا م‍ورد ‌اس‍ت‍ف‍‍اده‌ د‌ان‍ش‍ک‍ده‌ ‌ع‍ل‍وم‌ دری‍‍ای‍‍ی‌ ‌ای‍ن‌ ش‍‍ه‍ر ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت.
ق‍س‍م‍ته‍‍ای‍‍ی‌ ‌از ب‍ن‍‍ا‌ی‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ ک‍‍اخ‌ ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ در ‌اث‍ر ج‍ن‍گ‌ ت‍ح‍م‍ی‍ل‍‍ی‌ و ‌ع‍و‌ام‍ل‌ ج‍و‌ی‌ ت‍خ‍ری‍ب‌ ش‍د ول‍‍ی‌ پ‍س‌ ‌از پ‍‍ای‍‍ان‌ ج‍ن‍گ‌ ت‍ح‍م‍ی‍ل‍‍ی‌ ب‍‍ار دی‍گ‍ر م‍رم‍ت‌ شد.
ش‍ی‍خ‌ خ‍ز‌ع‍ل‌ پ‍س‍ر ح‍‍اج‌ ج‍‍اب‍ر‌ ن‍ص‍رت‌ م‍ل‍ک م‍ت‍ول‍د ۱۲۳۸ ‌ه‍ج‍ر‌ی‌ ق‍م‍ر‌ی‌ ی‍ک‍‍ی‌ ‌از و‌ال‍ی‍‍ان‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ ب‍ود ک‍ه‌ ب‍ه‌ م‍دت‌ ۲۹ س‍‍ال‌ ب‍ر ‌ای‍ن‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ح‍ک‍م‍ر‌ان‍‍ی‌ ک‍رد.

منبع آبادان نیوز

نوشته شده توسط محمد خدری در 14:2 |  لینک ثابت   • 

نفت، استقلال را به آتش کشيد!

تيم فوتبال صنعت نفت آبادان مقابل استقلال به برتري رسيد.

                                

دیدار تیم های صنعت نفت آبادان و استقلال از ساعت ۱۵:۳۰ در ورزشگاه تختی آبادان در حضور ۳۰ هزار هوادار آغاز شد و نفت با نتیجه ۲ بر صفر حریف نامدار خود را مغلوب کرد.
دو تیم در ابتدای مسابقه، بازی پایاپایی را انجام دادند که شاگردان آلفردو کاسیمیرو توانستند با نتیجه دو بر صفر حریف نام دار خود را از پیش روی بردارند.بازیکنان استقلال و نفت آبادان هر از گاهی روی دروازه هم خطری ایجاد می کردند تا اینکه در دقیقه ۲۹ نبی ساکی توانست دروازه استقلال را باز کند.
شاگردان مظلومی در ادامه مسابقه چندین بار تلاش کردند دروازه نفت را باز کنند اما تلاش آنها حاصلی نداشت.
در دقیقه ۷۵ لئون خاچاچیان گل دوم نفت را به ثمر رساند تا استقلال دست خالی از آبادان بازگردد.
قضاوت این مسابقه بر عهده محسن قهرمانی بود. وی از استقلال به کیانوش رحمتی، روانخواه، صادقی، میداودی و سجاد مشکل پور، نبی ساکی، نویدکیا از نفت آبادان کارت زرد نشان داد.
استقلال با این باخت ۲۴ امتیازی باقی ماند و نفت با این پیروزی ۲۲ امتیازی شد.

بازیکنان نفت آبادان:
حسن هوری، هدایت شهریاری(۶۵- رسول میرطرقی)، فرهاد آل خمیس، سجاد مشکل پور، عباس مردای، حسین بلغانی، امید شریفی نسب، رسول نویدکیا(۸۰- علی ممبینی)، محمدرضا ذوالفنون(۶۱- خاچاچیان)، نبی ساکی، روح الله عرب
سرمربی: آلفردو کاسیمیرو

بازیکنان استقلال:
وحید طالب لو، اسماعیل شریفات(۶۳- امید روانخواه)، مهدی امیرآبادی، امیرحسین صادقی، پژمان منتظری، حنیف عمران زاده، کیانوش رحمتی(۸۱- مهرشاد مومنی)، فرزاد آشوبی، مجتبی جباری(۲۱- ایمان مبعلی)، میلاد میداودی، فرهاد مجیدی
سرمربی: پرویز مظلومی

-------------------------------------------------


سرمربي تيم صنعت نفت: مستحق پيروزي مقابل استقلال بوديم ،بارسلونا هم گاهي اوقات بد بازي مي‌كند

سرمربی تیم فوتبال نفت آبادان گفت: می‌توانیم برابر هر تیمی با این تماشاگران نتیجه خوبی بگیریم.
به گزارش  فارس، آلفردو کاسیمیرو سرمربی نفت آبادان پس از پیروزی ۲ بر صفر تیمش برابر استقلال اظهار داشت: در ابتدا به بازیکنان تیم خودم تبریک می‌گویم و از بازی خوب آنها تشکر می‌کنم. به اعتقاد من هر روز نمی‌توانیم تیم بزرگی مثل استقلال را شکست دهیم و امروز نیز ۲ بر صفر برنده شدیم و مستحق این برد بودیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید چرا صنعت نفت بیرون از خانه‌ خوب بازی نمی‌کند، گفت: در هر بازی نمی‌توانیم خوب باشیم و حتی بارسلونا هم در بعضی از مسابقات بد بازی می‌کند. امروز نیز در خانه خوب بازی کردیم و به روزهای باقیمانده امید داریم.

کاسیمیرو در خصوص بازی‌های آینده این تیم گفت: خوشبختانه بازی با سپاهان در هفته آینده برگزار نمی‌شود و صبای قم باید به آبادان بیاید. با این تماشاگرانی که در اختیار داریم مطمئنا می‌توانیم بازی خوبی ارائه کنیم.

وی افزود: خوشبختانه شرایط با سال قبل فرق کرده،‌ چون سال گذشته بازیکنان از تماشاگران می‌ترسیدند و نمی‌توانستند در خانه بازی خوبی ارائه کنند اما حالا می‌توانیم برابر هر تیمی با این تماشاگران نتیجه خوبی بگیریم.

سرمربی پرتغالی نفت آبادان در خصوص لئون مهاجم تیمش که خوب بازی می‌کند گفت: ‌نمی‌توانم در خصوص عملکرد یک بازیکن آن هم در روزی که تیمم می‌برد حرف خاصی بزنم.


خبرنگاری پرسید: شما قبل از مسابقه گفته بودید مظلومی یادش باشد که از کجا و از کدام شهر به فوتبال معرفی شده است. در خصوص این صحبت منظورتان را واضح‌تر بیان کنید که کاسیمیرو گفت:‌ این حرف فقط به خاطر این بود که از لحاظ روانی ذهن مظلومی را مشغول کنم وگرنه تنها یک شوخی بود.
کاسیمیرو در پایان با تشکر از هواداران تیم صنعت نفت تاکید کرد: ‌اینکه آنها اینگونه در ورزشگاه حاضر می‌شوند باعث دلگرمی من می‌شود و از طرف خودم و بازیکنان این پیروزی را تقدیم مردم آبادان می‌کنم.

---------------------------------------------------

آباداني‌ها به جشن و پايكوبي پرداختند  

                                                                           

هواداران تيم صنعت نفت آبادان پس از پيروزي مقابل استقلال به جشن و پايکوبي در خيابان‌ها پرداختند.

هواداران صنعت نفت آبادان که از دقيقه 85 مسابقه از برد تيمشان مطمئن شده بودند پس از پايان مسابقه به جشن و پايکوبي در خيابان‌ها پرداختند

تماشاگران صنعت نفت در خيابان‌هاي منتهي به ورزشگاه با بوق‌هاي ممتد و پخش کردن شيريني شادي خود را به اين شکل نشان مي‌دادند.
--------------------------------------------------------

حواشی دیدار صنعت نفت و استقلال

ظرفيت ورزشگاه تختي آبادان ساعت 14 پر شد و به همين دليل حدود دو هزار نفر بيرون ورزشگاه پشت درهاي بسته باقي ماندند. اين در حالي است که بازي از ساعت 15:30 آغاز مي‌شد.

*پرويز مظلومي سرمربي آباداني استقلال پيش از آغاز ديدار از سوي تماشاگران حاضر در ورزشگاه تشويق شد.


* ازدحام هواداران نفت در خيابان هاي اطراف ورزشگاه باعث ايجاد ترافيکي شديد شده بود.

* در سطح شهر آبادان پلاکاردهايي جهت تبليغ بازي نفت و استقلال زده شده بود.

* خبرنگاران براي ورود به استاديوم با مشکلاتي روبرو شدند. يکي از ليدرهاي باشگاه نفت آبادان به دليل ازدحام جمعيت پشت درهاي ورزشگاه اجاره ورود به هيچ فردي را نمي داد. او عنوان مي کرد اگر در را باز کند ساير مردم هم وارد ورزشگاه مي شوند تا اينکه با هل دادن هاي مداوم مردم، خبرنگاران با مشت و لگدي که نثارشان شد وارد ورزشگاه شدند.

* در حالي که هنوز بازي شروع نشده بود ماموران نيروي انتظامي با شماري از هواداران نفت درگير شدند و گفته مي شد يکي از آنها را نيز دستگير کردند.

* هواداران نفت اکثرا پرچم برزيل را در دست داشتند و شعارشان هم " آبادان برزيلته " بود.

* علي فتح الله زاده و علي اميري سرپرست و معاون باشگاه استقلال و منصور رشيدي مربي گلرهاي تيم ملي و مجتبي شريفي رئيس کميته انضباطي در جايگاه ويژه نظاره گر اين بازي هستند.


*در حالي‌كه گفته مي‌شد افشين قطبي سرمربي تيم ملي ميهمان ويژه اين ديدار است، اين اتفاق شكل نگرفت تا منصور رشيدي مربي دروازه‌بان‌هاي تيم ملي به جاي وي در ورزشگاه حاضر شود.


* در حاشيه نشست خبري پرويز مظلومي يک خانم که معلوم نبود چطور توانسته بود وارد ورزشگاه شود، مدام به درب سالن نشست خبري مي زد و اصرار داشت که وارد سالن شود اما با ممانعت حراست حاضر در ورزشگاه روبرو شد


* ليدرهاي تيم نفت آبادان با ديدن علي فتح الله زاده از وي به عنوان عضو هيات رئيسه فدراسيون فوتبال گلايه مند بودند که چرا از تيم نفت بازيکني به تيم ملي دعوت نمي شود.

*پس از پر شدن جايگاه‌هاي ورزشگاه هواداران صنعت نفت پشت بام‌هاي اطراف را نيز پر كردند

*برخلاف ساير ورزشگاه‌هاي كشور هواداران تيم استقلال تهران در بين تماشاگران حاضر جايگاهي نداشتند.

نوشته شده توسط محمد خدری در 21:44 |  لینک ثابت   • 

«دریاقلی» رکاب زد تا آبادان سقوط نکند !

دشمن تا دندان مسلح به سمت آبادان پیشروی می کرد و از این هجوم گسترده کسی آگاهی نداشت. در این میان، یک جوان ساده به نام دریاقلی متوجه این قضیه می شود و با دوچرخه کهنه اش چند کیلومتر رکاب می زند تا خبر این هجوم گسترده را به آگاهی مدافعان شهر برساند… .
به گزارش تابناک، به مناسبت پنجم مهر، سالروز شکست حصر آبادان، بجاست از دریاقلی سورانی یادی شود و اینکه مزار این جوانمرد بزرگ در قطعه اموات! بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شده است.
دریاقلی سورانی
پوستری که در سال های خیلی دور برای دریاقلی سورانی تهیه شده بود

«دریاقلی» اوراق فروشی بود در گوشه ای از «کوی ذوالفقاری» آبادان و در گورستانی از اتومبیل های فرسوده زندگی می‌کرد. در ماه های آغاز جنگ، آبادان در محاصره نیروهای دشمن بود و در کوران اختلافات داخلی جناح های سیاسی و آشفتگی های ماه های آغاز جنگ در آستانه سقوط قرار داشت، تقدیر این بود که هنگامی که دشمن، غافلگیرانه از رودخانه بهمنشیر گذشته و وارد آبادان شده بود، تنها دریاقلی متوجه حضور و نیت شوم دشمن بشود.

دریاقلی در آن شب پاییزی آبان ماه ۱۳۵۹ با شجاعت و عزمی شگفت، مسافتی ۹ کیلومتری را با وجود حضور دیدبانان دشمن و خطرات موجود با دوچرخه کهنه خودش پشت سر گذاشت تا این خبر را به مدافعان شهر برساند و پس از آن بود که با حضور رزمندگان و مردم شهر، دشمن به آن سوی بهمنشیر رانده شد یا تن به مرگ و اسارت داد تا حماسه‌ای بزرگ پدید آمد.

اگر هشیاری، عزم و دلیری این مرد گمنام که چند روز بعد به شهادت رسید، نبود، کسی نمی‌داند چه رخدادهای تلخی پیش می‌آمد و سرانجام چه سرنوشتی برای مردم ایران ـ و حتی منطقه ـ رقم می‌خورد! دست کم این بود که آبادان با تلفاتی سنگین سقوط می‌کرد و باز پس گرفتنش نیازمند نبردهایی خونین تر و پرهزینه تر از فتح خرمشهر بود! جا دارد آنها که گذشته را به ارزانی می‌فروشند و به سادگی نفی می‌کنند، بدانند که اگر این شهیدان گمنام نبودند، آنها امروز چیز چشمگیری برای معامله کردن و فروختن نداشتند!

دریاقلی سورانی

یادبود شهید دریاقلی سورانی در آبادان

دریاقلی سورانی

مزار شهید دریاقلی سورانی در میان قطعه اموات بهشت زهرای تهران!

 

دریاقلی سورانی

دریاقلی سورانی

شعری از استاد محمدرضا ترکی که برای شهید دریاقلی سروده شده:

آن سوی نخل ها پُر سرباز دشمن است
این شهر ِ در محاصره، شهر تو و من است
دشمن نفوذ کرده و این شهر بی پناه
اینک به زیر چکمهّ ناپاک دشمن است
دریاقلی! رکاب بزن، یا علی بگو
چشم انتظار همت تو دین و میهن است
ای مرد اهل درد، بنازم به غیرتت
این خانه‌ها هنوز پر از کودک و زن است
فردا ـ اگر درنگ کنی ـ کوچه‌های شهر
میدان جنگ تن به تن و تانک با تن است
از راه اگر بمانی و روشن شود هوا
تکلیف شهر خاطره‌های تو  روشن است!
دریاقلی! رکاب بزن گرچه سهم تو
از این دیار، ترکش و یک مشت آهن است
دریاقلی! به وسعت دریاست نام تو
تاریخ در تلفظ نام تو الکن است
هی مرد ِ مرد از نفس افتاده‌ای مگر؟!
همپای مرگ، کار تو امشب دویدن است
چون موجها به دامن ساحل نمی‌خزی
دریایی و طریقت  دریا تپیدن است.

عکس ها از وبلاگ مرد آبادانی: http://abadanman.webphoto.ir

منبع سایت اینترنتی تابناک
نوشته شده توسط محمد خدری در 19:30 |  لینک ثابت   • 

تاریخچه صنعت نفت آبادان

تاریخچه تیم فوتبال صنعت نفت آبادان

تيم فوتبال صنعت نفت آبادان يكي از صاحب نام ترين و مطرح ترين تيمهاي فوتبال كشور بويژه در دهه 50 مي باشد . قبل از تولد صنعت نفت همواره فوتبال در پالايشگاه آبادان جزو رشته هاي ورزشي پر طرفدار و مهم بوده است . تيم كارگر وابسته به شركت نفت آبادان تقريبا 30 سال قبل از تاسيس صنعت نفت به عنوان يك تيم بزرگ و مدعي  در فوتبال ايران زمين مطرح بوده است . هرچند كه اين تيم پس از شكل گيري صنعت نفت آبادان باز هم سالهاي درخشاني را همراه با ستارگان پرفروغ فوتبال آبادان در رقابتهاي داخلي شهر سپري نمود اما صنعت نفت بدليل حضور پر رنگ خويش در ليگ باشگاهها خيلي سريع توانست تمامي نگاهها را به خود معطوف سازد .

نگاهي گذرا به تاريخ 80 ساله فوتبال در آبادان  نشان از اين واقعيت دارد كه فوتبال رشته مورد علاقه كارگران و كاركنان پالايشگاه آبادان بوده است  و اصولا فلسفه شكل گيري تيم قدرتمند كارگر هم گوياي همين واقعيت است .

شايد براي برخي سوال باشد كه چرا در حاليكه تيم با سابقه اي مثل كارگر با داشتن سابقه  طولاني و بهرمندي از امكانات موجود پالايشگاه همينطور حضور قدرتمندانه در ليك منطقه اي در سال 1349 تحت عنوان نماينده اصلي و مورد نظر كارگران شركت نفت به ليگ باشگاههاي كشور ( جام تخت جمشيد ) معرفي نشد ؟ و به جاي تيم كارگر تصميم گرفته شد تيمي ديگر و نو پا بنام صنعت نفت راهي ليگ جديد فوتبال كشور شود ؟  در اين بين هركس نقطه نظر خاص خود را دارد ...

برخي معتقد اند تيم كارگر توانايي شركت دربازيهاي سنگين دور جديد ليگ تخت جمشيد را داشت چرا كه اين تيم صاحب چندين مهره بزرگ و صاحب  سبك مثل اسماعيل كشتكار كه 4 سال قبل (1349 ) پديده برتر جام شناخته شده بود و حتي مربي با تجربه و ارزشمندي مثل مرحوم محمود زارع ، كه مي توانست حرفهاي زيادي را براي گفتن داشته باشد .

اما موضوع چيز ديگري بود يك نماينده ار بين بهترين فوتباليست ها ي آباداني .

در ابتدا گزينش بهترين ها در مستعد ترين شهر از جهت داشتن پديده ها و فوتباليست ها ي كشور كار آساني نبود . اما خيلي زود غلامحسين واقف كه مسئوليت جذب بازيكن بر عهده او گذارده شده بود توانست با گلچيني از بهترين فوتباليستها از 4 تيم مطرح آن زمان ( تاج ، 25 شهريور ، كيان و كارگر ) پايه گذار صنعت نفت آبادان باشد .

 رفته رفته صنعت نفت آبادان شكل واقعي خود را در كوران رقابتهاي داغ باشگاهي بدست آورد و در نيمه هاي دهه 50 علي رغم يك سال پر فراز و نشيب در كنار هاري گيم انگليسي  اين تيم توانست در مصاف با تيمهاي بزرگ كشور از جمله تاج سابق ، پرسپوليس ، شهباز ، پاس ، دارايي  و ملوان يك تيم مدعي خود را نشان دهد .

 با شروع فصل جديد مسابقات در سال 1352 نفت خوش آهنگ و موزون يك تيم بزرگ شهرستاني نشان داد . اين در حالي بود كه ملوان ، ماشين سازي و نورد اهواز ساير تيمهاي شهرستاني حاضر در اولين جام  باشگاههاي كشور بودند . اما بازيهاي صنعت نفت در برابر رقباي تهراني و شهرستاني جذابيت ديگري داشت .

مسعود دهداري ، كريم سنگر پور ، جمشيد مجدي ، مهدي غفاري  و يدالله دل شكسته ستونهاي دفاعي اين تيم بودند . در خط مياني : اسماعيل كشتكار ، حسن دشتي ، مرحوم غلام صف شكن ، فريدون لقمان  پايه گذار فوتبالي زيبا و در خور تحسين و بازي سازي براي مهاجمين گريز پاي آباداني مانند نظام آزادي ، حمدالله گلناريان و صفدر بنده بودند . در پايان تيم نفت تيم ششم جدول شد .

در آغاز دور دوم بازيها مرحوم حميد برمكي سكان هدايت نفت را به واقف سپرد . واقف در سال 1353  با دعوت از چهره هايي نظير حسين بهاريان ، حسن پور يوسف ، جمشيد بشاگردي ، شهيد ناصر شاملي ، مرحوم اسفنديار دوستاني و مرحوم علي نكويي  قوام بيشتري  به تيم خود داد  تا جائيكه صنعت نفت با ارائه بازيهاي درخشان و كسب عنوان پنجمي به عنوان نماينده فوتبال ايران و بهترين تيم شهرستاني به رقابتهاي جام رياست جمهوري افغانستان رفته و در آنجا نيز با ارائه فوتبالي زيبا و تماشاگر پسند قهرمان آن دوره از بازيهاي شد .

ليگ سال 55 اصلا سال خوب و خوش يمني براي آبادانيها نبود . هر چند كه اين تيم يك مربي انگليسي بنام هاري گيم در اختيار داشت اما در كسب نتيجه بسيار ضعيف نشان داد با وجود بازيكنان بسيار مستعد و خوب آن دوران  ( ابراهيم قاسمپور ، شهيد ناصر شاملي ، عبداواحد بزمه ، فريدون لقماني ، عبدالعلي بيت سياح ) كه در خدمت هاري گيم بودند اما نفت در اين دوره از بازيها ، نفت هميشگي نبود  تا جائيكه حتي كار به گل شمار و بازيهاي پاياني و كسب حتي كمترين امتياز از رقابتهاي ديگر جام  انجاميد . آنچه مسلم است در پايان جام صنعت نفت در مكان سيزدهم جدول قرار گرفت و اگر در بازي خانگي در مقابل هماي تهران حسين بهاريان براي آبادانيها گلزني نمي كرد صنعت نفت ناباورانه به دسته پائين تر سقوط مي كرد .

سال بعد هاري گيم براي هميشه از صنعت نفت رفت و باز هم غلامحسين واقف سرمربي صنعت نفت آبادان شد . اين در حالي بود كه واقف سال قبل يعني سال 1354 با نظام آزادي در زمره هجومي تري تيم تيمهاي ليگ ، نفت را صاحب بهترين گلزن باشگاههاي كشور كرده بود . البته در ليگ سال 56 تغيير و تحولات زيادي در ساختار تيمي و فني صنعت نفت بوجود آمد . و عملا با مديريت شادروان پرويز دهداري و مربيگري منوچهر ساليا و حضور مهندس علي پور جانكي صنعت نفت به تيم ديگري تبديل گشت  .

مرحوم  منوچهر ساليا از صنعت نفت تيم ديگري ساخت . روي آوردن به جوانان و ميدان دادن به فوتباليستهاي جوانتر نفت را از هر لحاظ تيمي قدرتمند و انرژيك نشان مي داد . عبدالرضا برزگري نمونه بارز اين نوع نگرش در فوتبال بود  بازيكني كه از هر حيث نمونه كاملي از تكنيك و قابليتهاي فني را دارا بود .

در آن سال صنعت نفت به يك تيم نه تنها متكي به بازيكن بلكه نظم و انضباط تيمي و گروهي تبديل گشت . هرچند مرحوم ساليا در ميانه راه به تيم ملحق گرديد  ليكن صنعت نفت را تا رده ششم در جدول بالا كشيد .

 او يك سال فرصت داشت تا نفرات جديد تر و با انگيزه تري مثل حبيب گله داري ، عزيز دسترس ، ابراهيم غلام نژاد ، علي فيروزي ، شهريار قاسمپور ، پرويز جوهري و چند جوان جوياي نام ديگر را در آخرين سال برگزاري ليگ تخت جمشيد جذب نفت كند .

آنان نمونه كاملي از ظرافت و انگيزه بودند . كم تجربگي موج جديد ، در كنار با تجربه ها يي مثل بشاگردي ، آزادي ، صفدر بنده  و سايرين نفت را تا چندين  هفته از ليگ نا تمام سال 1357 جزو بهترين تيمهاي فوتبال كشور به همگان معرفي نمود .

 

1-   صنعت نفت آبادان و مديران :

تيم نفت از ابتدا تا سال 1380 بصورت هيات مديره و اختيارات تام سرپرست اداره مي شد .

بدين صورت كه مدير عامل در چارت سازماني تيم وجود نداشته و سرپرست نقش مديريت و سرپرستي تيم را برعهده داشته است . در سال 1351 كه نفت عملا از تركيب چند تيم باشگاهي آبادان شكل گرفت اين تيم زير نظر روابط عمومي پالايشگاه آبادان اداره مي شد .

آقايان دكتر نجفي – جعفر نامدار – جعفر كريمي – مرحوم پور مومن – و شادروان پرويز دهداري  سالهاي قبل از انقلاب هيات مديره اين تيم بوده اند كه البته نفت مستقيما زير نظر رئيس  دفتر وزير نفت سابق ( امير نويدي ) تامين بودجه مي شده است .

2-   سرپرستان صنعت نفت آبادان :

پيرامون سرپرستان صنعت نفت بايد گفت : در سالهاي آغازين تاسيس صنعت نفت غلامحسين واقف كه بعدها كار مربيگري نفت را به عهده گرفت اولين سرپرست نفت در سال 1351 بوده است .

مرحوم پرويز دهداري و مهندس پور جانكي ساير سرپرستان نفت قبل از انقلاب بوده اند . رجب داوري – علي پارسا – منصور ميرزايي – حسين روداني – ابراهيم غلام نژاد – حسين فخري – حاج غلامرضا فيروزي – شيري پور - حاج مهدي غفاري -پارو ساير سرپرستان صنعت نفت در سالهاي پس از انقلاب تاكنون بوده اند .

3-   سر مربيان صنعت نفت آبادان :

در سال 1352همزمان با آغاز ليگ تخت جمشيد مرحوم حميد برمكي سكان هدايت صنعت نفت آبادان را به عهده داشت بعد از ايشان غلامحسين واقف در سالهاي 1353 تا 1354 و از سال 1354 تا 1355 هاري گيم  سر مربي نفت بودند . منوچهر ساليا از سال 1356 و سپس در دهه 60 پست مربيگري نفت را در اختيار داشت .

عبدالواحد بزمه -  عليرضا فيروزي – جاسم اهل يرف – فريدون معيني – هاري گيم  انگليسي – منصور پور حيدري – پرويزمظلومي – ابراهيم قاسمپور – بايرام دورديف – عبدالرضا برزگري – حسن دشتي –ذلفقارنسب و كاسيميرو  ساير مربيان صنعت نقت آبادان  بوده اند . مضاف براينكه محمود ياوري نيز به مدت كمتر از دو هفته كار مربيگري صنعت نفت آبادان رابر عهده داشت .

4-   مرحومين باشگاه صنعت نفت آبادان :

 مرحوم علي نيكويي – مرحوم داود پهلواني – فرزاد حيدري – شهيد ناصر شاملي – عباس شيخ رباط – غلام صف شكن – شهيد گودرزي – منوچهر ساليا –  پرويز دهداري – حميد برمكي

5-   بازيكنان نفت و حضور در جام جهاني وجام ملتهای آسیا:

عبد الواحد بزمه جوانان آسيا دهه 50 – عبدالرضا برزگري – ابراهيم قاسمپور دهه50 – حسن نظري – سيد ابراهيم تهامي – بهنام سراج – عزيز دسترس – مسعود شجاعي – مجاهد خضيراوي

نوشته شده توسط محمد خدری در 16:40 |  لینک ثابت   • 

برتری صنعت نفت آبادان مقابل ذوب آهن اصفهان/ صعود به رده سوم جدول

نخستين شكست ذوب‌آهن برابر نفت رقم خورد

 ديدار تيم‌هاي صنعت نفت آبادان و ذوب‌آهن اصفهان از هفته ششم ليگ برتر فوتبال از ساعت 21:30 امشب (دوشنبه) در ورزشگاه تختي آبادان در حضور ۳۰ هزار تماشاگر برگزار شد.


شاگردان ابراهيم‌زاده كه در اين ديدار به دنبال حفظ صدرنشيني بودند در دقيقه 10 توسط سيدمحمد حسيني به گل دست يافتند، اما پس از آن فرهاد آل‌خميس در دقيقه 40 گل تساوي را به ثمر رساند و نيمه اول با تساوي يك بر يك به پايان رسيد.
در نيمه دوم حملات نفتي‌ها ادامه داشت و توانستند در دقيقه 68 توسط رسول نويدكيا به گل دوم خود دست يابند تا آباداني‌ها با نتيجه 2 بر يك پيروز ميدان شوند و اولين شكست ذوب‌آهن در ليگ دهم را رقم بزنند. ذوب‌آهن با اين شكست به رده دوم سقوط كرد.


قضاوت اين ديدار بر عهده يدالله جهانبازي بود. وي به شاهين خيري و حسين ماهيني از ذوب‌آهن و ميلاد رخشان از صنعت نفت كارت زرد نشان داد.
با این پیروزی بچه های نفت به رده سوم جدول صعود کردند.

این دیدار در حالی در ورزشگاه مملو از تماشاگر تختی آبادان آغاز شد که تماشاگران آبادانی پس از پایان زمان محرومیت خود با شور و هیجان مثال زدنی ورزشگاه را زرد پوش کرده و به شدت دست به تشویق طلایی پوشان آبادانی زدند.
این دیدار که مستقیما از شبکه های آبادان و خوزستان پخش شد متاسفانه در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازی فاقد صدای تماشاگران بود.

هواداران صنعت نفت آبادان پس از این برد در خیابان های منتهی به ورزشگاه تختی به جشن و پایکوبی پرداختند.

 

نوشته شده توسط محمد خدری در 23:49 |  لینک ثابت   • 

آبادان برزیلته -صنعت نفت صدر نشین لیگ برتر

صنعت نفت صدر نشین لیگ شد -آبادان در هلهله و شادی

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان توانست در ورزشگاه اکباتان تهران با دو گل حریف خود راه آهن شهر ری را شکست دهد .

گل های تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در این دیدار را روح الله عرب در دقیقه ۲۸ و امید شریفی نسب در دقیقه ۷۳ به ثمر رساندند.

به این ترتیب نفتی ها در پایان هفته سوم این رقابت ها با ۹ امتیاز در صدر چدول قرار گرفت .

تیم نفت آبادان در حالی مقابل تیم راه آهن به برتری رسید که از دقیقه ۷۳ به دنبال اخراج رسول میرطرقی ۱۰ نفره بازی می کرد.

تعدادی از هواداران نفت آبادان كه پشت دروازه يكي از دو تيم نشسته بودند و تيم شهر خود را تشويق مي كردند با برخورد بد ماموران نيروي انتظامي از ورزشگاه دستگردي بيرون رانده شدند. حدود ۱۵۰۰ تن از هواداران نفت آبادان این دیدار را تماشا کردند.

هواداران تیم نفت آبادان تا قبل از به ثمر رسیدن گل دوم تیمشان توسط شریفی نسب به برخی سوت های داور مسابقه که علیه این تیم زده می شد، اعتراض می کردند. این اعتراضات در لحظه اخراج رسول میرطرقی به اوج خود رسید.

هواداران تیم نفت آبادان با حضور در ورزشگاه اکباتان و تشویق بی امان تیم خود با ابزار و وسایل مختلف کار را برای تیم راه آهن شهرری دشوار کردند.
هواداران آبادانی که مسیر طولانی این شهر را تا تهران با اتوبوس طی کرده بودند به طوری تیم خود را تشویق می کردند که صدای معدود هواداران تیم راه آهن شهرری به جایی نمی رسید.

هواداران تیم فوتبال صنعت نفت آبادان با تجمع در میدان انقلاب(مجسمه)  به شادی و پایکوبی پرداختند ،بهنام یکی هواداران که از پیروزی تیم خود مقابل راه آهن خوشحال بود به آبادان نیوز گفت : به خدا امسال همه خوشحالند کل ایران آبادان رو دوستان دارند تو رو خدا محرومیت رو ببخشید، بازی با پیروزی نشان می دهیم پرطرفدار ترین تیم شهرستانی نفت آبادانه نه تراکتورسازی!

                                                                        

آلفرد كاسيميرو پس از برتري 2 بر صفر مقابل راه آهن اظهار داشت: كاملاً مستحق پيروزي بوديم و خيلي خوب بازي كرديم. با اين پيروزي توانستيم به جايگاه بسيار خوبي در جدول برسيم.
وي تاكيد كرد: پس از هر بازي به فكر مسابقه بعد هستيم و براي آن بازي خوب برنامه ريزي مي‌كنيم.

سرمربي پرتغالي نفت آبادان در مورد ديدار برابر پرسپوليس در هفته چهارم گفت: متاسفانه در بازي حساس برابر پرسپوليس تماشاگران خونگرم خود را نداريم و اين جاي تاسف دارد.

وي شرايط اين تيم را در آينده خوب توصيف كرد و گفت: با كسب 3 پيروزي نشان داديم كه از ابتدا به فكر بقا در ليگ برتر هسيتم و مي‌خواهيم جايگاه خوبي را در جدول كسب كنيم.

کاروان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان که با پرواز صبح امروز از تهران به اهواز آمد ساعت ۱۰ صبح به آبادان رسید که با استقبال گرم هواداران پر شور آبادانی قرارگرفت .

عده ای هواداران تیم فوتبال صنعت نفت آبادان برای استقبال از این تیم امروز به فرودگاه اهواز رفته بودند.

هواداران آبادانی که از صدر نشینی تیم خود در لیگ برتر خوشحال بودن با شعار هایی حمایت خود را از کادر فنی ، بازیکنان و به ویژه مهندس عیسی زاده اعلام کردند

شب گذشته نیز  علاقمندان پس از برد تا ساعت اولیه بامداد در خیابان های آبادان و خرمشهر به شادمانی و پخش شیرینی پرداختند.

نوشته شده توسط محمد خدری در 13:9 |  لینک ثابت   • 

مسجد رنگونی‌ها؛ مسجدی برای تمام مذاهب

مسجد رنگونی‌ها در سال ۱۳۰۰هجری شمسی در جنوب غربی پالایشگاه آبادان و در کنار اروند رود و نقطه صفر مرزی همجوار با کشور عراق ساخته شده است.
این مسجد با تقاضای عده‌ای از مسلمانان سنی مذهب شبه قاره هند که عمدتا مهاجرانی از اهالی رنگون پایتخت میانمار بوده و در پالایشگاه نفت آبادان مشغول به کار بوده‌اند احداث شده و به همین دلیل نام مسجد رنگونی‌ها گفته می‌شود.
مسجد رنگونی‌ها بنایی است تلفیق شده از معماری هند و ایران. مصالح مورد استفاده در این مسجد که در جنگ تحمیلی ایران و عراق صدمات زیادی دید بوم آورد (ایدری) می‌باشد. مرمت این بنا اکنون دیگر به پایان رسیده است.
فعالیت‌های مسجد پس از جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ و خالی شدن شهر از سکنه به حالت تعلیق در آمد و در ۳۸۷ به لحاظ قدمت تاریخی و نقوش و نگاره‌های اسلامی و مشابهت آن به معابد هندی به شماره ۲۲۸۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
یکی از نکات قابل تامل در این بنا سازه سقف آن است که ترکیبی است متشکل از لوله‌های نفت، ریل راه آهن و آرماتور که در لوله‌های نفت نقش تیرهای اصلی  و ریل‌ها نقش تیرهای فرعی را بازی می‌کنند.  یکپارچگی و هماهنگی سازه در مقابل تحمل تیرها بسیار شگفت‌انگیز است به طوری که پس از اصابت خمپاره به سقف شبستان به جز ایجاد یک سوراخ حدود ۷۰ سانتی‌متری در مرکز آن و یک سری ترک در تیزه قوس‌ها آسیب جدی دیگری به سازه وارد نشده و بنا هم چنان استوار و پابرجا باقی مانده است.
تزیینات مسجد رنگونی‌ها شباهت زیادی به گچ‌بری برهشته دارند با این تفاوت که با سیمان انجام گرفته و در واقع سیمان‌بری می‌باشند. جالب توجه است که در بین تزیینات از آینه استفاده شده است در حالی که در معماری ایران از آینه‌کاری در تزیینات کاخ‌ها ، مقابر و امامزاده ها استفاده می‌شود.
مسجد رنگونی‌ها از لحاظ معماری سبک ساختمان مشابه معبدهای هند و و برگرفته از معماری آن منطقه است و دارای چهار گنبد کوچک و دو مناره است. نمای بیرونی مسجد با سیمان و به سبک خاصی تزیین شده که در این سبک از نقش و نگاره‌های برجسته و با رنگ‌های متنوعی استفاده شده است و بنای مسجد نیز آجری با ملات آهک و از گل محکم است.
گفته می‌شود بعضی از مصالح ساختمانی، خاصه رنگ‌های به کار رفته اولیه در نقش و نگاره‌ها، از هندوستان تامین شده است. نکته قابل توجه ساخت دو تونل هوا در زیر ساختمان مسجد برای جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به پایه‌های مسجد می‌باشد.
یکی از ویژگی‌های بارز مسجد محراب گلگونه‌ای است که به شیوه خاصی ایجاد شده محراب در میان انبوهی از اشکال هندسی و نقوش اسلیمی تزیین شده، رنگ‌های گوناگون و طرح‌های نقش بسته بر دیوارهای محراب نمادی از بهشت برین است.
مسجد رنگونی‌ها محل عبادت عموم مسلمانان اهل سنت آبادان و مهاجران شبه قاره هند، پاکستانی‌ها، ایرانیان بلوچ و هم چنین برخی از شیعیان بوده است که علاوه بر نمازهای روزانه نمازهای جمعه، عید فطر و عید قربان و مراسم جشن مبعث پیامبر (ص) با حضور پر شور مردم در این مسجد برگزارمی‌شد. هم چنین محل آموزش قرآن به کودکان و نوجوانان نیز بوده است.
 
منبع آبادان نیوز
نوشته شده توسط محمد خدری در 18:5 |  لینک ثابت   • 

نطق شدیداللحن امروز نماینده اهواز در مجلس

سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور امروز خود در صحن علنی مجلس با اشاره به بازگشت پیکر مطهر سردار رشید اسلام، شهید علی هاشمی از وعده های تحقق نیافته دولتمردان گذشته و حال انتقاد کرد و حرف هایی را زد که شاید درد دل بسیاری ازمردم خوزستان و آبادان است  که تا به حال از نمایندگان خودمان نشنیده ایم.

متن نطق پیش از دستور وی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس بیکران خداوند عالمیان که نعمت ملتی آگاه، در صحنه و هوشمند را به ما ارزانی داشت؛ ملتی که با حضور خود در بیست و یکمین سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) ضمن تجدید عهد و پیمان با آرمان‌های آن حضرت و اطاعت از مقام شامخ ولایت، حجت را بر دشمنان تمام کرد.

دشمنان قسم خورده نظام که بر سفره خوش آب ‌و رنگشان خواهش حریصانه نام و نشان زبانه می‌کشد، بدانند خللی در عزم و اراده پولادین ملت ایران با این تحریم‌ها به وجود نخواهد آمد و ما را از دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای منصرف نخواهد کرد و آن‌گونه که اماممان فرموده: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».

در آغاز سخن بازگشت پرستوی مهاجر خوزستان، شهید حاج علی هاشمی را به مردم شریف، متدین و ولایتمدار خوزستان تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم.

کاش عطر پیکر مطهر او دوباره مشام‌ها را خدایی کند.
از آن قامت رشید چند استخوان و پلاکی به جا مانده، یادگار روزهای شرف
کاش یادمان باشد اگر ما هستیم و نفس می‌کشیم، مدیون همین تکه استخوان‌هاییم.
کاش بدانیم که همه عزت نظام ما، از همین شهداست.
کاش یادمان باشد که آنها برای چه رفتند و ما برای چه مانده‌ایم.

من از خوزستانم!

همان خوزستانی که معبر آسمانی مردان خدا بود.
همان خوزستانی که خیابان‌هایش دروازه عبور سفیران عابدی بود که با خون وضو ساختند.
همان خوزستانی که مرز جوانمردی و رشادت ملت ایران است.
همان خوزستانی که امروز غبار دلتنگی بر شانه‌هایش سنگینی می‌کند.
همان خوزستانی که چشم امید به دستان شما دارد، ولی امروز تنهاست.
امروز خوزستان محروم است و باید مرهمی بر زخم‌های این استان تنها بود.

دفاع جانانه‌ای که اهوازی‌ها از حریم وطن کردند، ایثاری که خرمشهری‌ها در 35 روز مقاومت آغاز جنگ، در تنهایی و مظلومیت از خود بر جای گذاشتند، رشادتی که آبادانی‌ها در طول یک سال محاصره از خود نشان دادند، رنج‌هایی که سوسنگردی‌ها، دزفولی‌ها، اندیمشکی‌ها و همه خوزستان‌ها تحمل کردند، بدهی سنگینی را برای ما رقم زده است، آیا وقت آن نرسیده که دین خود را آن هم پس از بیست سال تأخیر بپردازیم؟

مردم خوزستان خسته از وعده‌های عملی نشده، اسیر شعارهای مسئولان شده‌اند و بهانه‌ای برای پر کردن اوقات پشت تریبون آنها، و نگاه ویژه به خوزستان یک شعار است.

امروز مردم خوزستان هنوز به دنبال وعده رفاه دولت هاشمی، حل مشکل بیکاری و فقر دولت خاتمی و عدالت دولت احمدی‌نژاد هستند. آنها همچنان مجبورند نوسان شدید برق و خرید آب بشکه‌ای را تحمل کنند و بیکاری فرزندانشان را شاهد باشند.

خوزستان نیاز به ترحم ندارد، حقی را که شایسته آن است می‌طلبد. شهروندان خوزستانی می‌‌خواهند بدانند علت این همه تبعیض چیست؟ چرا ما مناطق محروم باید تاوان پیشرفت و توسعه چند استان نورچشمی را بپردازیم؟

از کدام مشکل باید گفت:

• از گرد و خاک که آرزوی این روزهای مردم خوزستان برای رفع این مشکل رسیدن گرد و خاک به تهران است تا شاید مسئولان به خاطر مرکزنشینان رحمی به حال مردم خوزستان کنند.

از قول مردم استان‌های جنوبی، از قول کودکان معصومی که به انواع بیماری‌های تنفسی مبتلا شده‌ند و از قول دلیرمردان شیمیایی دفاع مقدس که با رنج نفس می‌کشند، به همه کسانی که می‌توانستند کاری کنند و نکردند، می‌گویم در آخرت شرمنده این مردم خواهیم بود.

• از آب شرب بگویم که منبع تأمین آن کارون به بزرگترین استخر فاضلاب تبدیل شده است و آلوده بودن آن سلامت مردم این استان را با خطر مواجه ساخته و هیچ کس جوابگو نیست.

• از حذف شهرهای خوزستان از لیست مناطق محروم بگویم؟ کدامین افزایش شاخص زندگی و معیشتی در این شهرها اتفاق افتاده است؟ دیگر چه انگیزه‌ای برای خدمت کارکنان و معلمینی وجود دارد که در سال شش ماه گرما، 120 روز گرد و خاک و دیگر مشکلات را تحمل می‌کنند...

• از پرونده مفاسد اقتصادی موسوم به سادات بگویم که با داشتن 120 هزار شاکی و مالباخته، بعد از 5 سال همچنان بلا تکلیف است...

• از نگرانی کارگران تصفیه قند و شکر، لوله‌سازی اهواز، توسعه نیشکر و یا لوله‌سازی خوزستان بگویم که 15 ماه است حقوق نگرفته‌اند و برای مسئولان آنقدر عادی شده که بی‌تفاوت از کنار آن می‌گذرند...

• و یا از زنان و مردانی بگویم که در خوزستانی که بر دریایی از ثروت واقع است، بن 4 عدد نان بین آنها توزیع می‌شود! آری بن 4 عدد نان، یعنی فقر، یعنی بیکاری.

تراژدی غمباری است مظلومیت نقطه به نقطه خوزستان. محرومیت از همه سوی خوزستان جاری است؛ فرقی ندارد منطقه فالح در ایده، یا کوت شیخ در خرمشهر، منصوره در شادگان یا رفیع در دشت آزادگان، سرآسیاب در باغملک یا کوی علوی، حصیرآباد و کوت عبداله در اهواز.

داستان معضلاتی چون آب، بیکاری، اعتیاد، فقر گسترده، تبعیض و بی‌عدالتی، پارتی بازی در سازمان‌های دولتی، استخدام نیروهای غیر بومی، انتقال آب از خوزستان و نبود بهداشت و ده‌ها محرومیت دیگر، واقعیت خوزستان امروز است.

استان خوزستان تأمین کننده بخش قابل توجهی از درآمد ملی است و چنین شرایطی باید به بالارفتن سطح رفاه نسبی، ایجاد فرصت‌‌های شغلی جدید و کاهش نرخ بیکاری در این استان منجر شود.

ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری، ایجاد و توسعه صنایع کوچک تبدیلی، حمایت از کارخانجات صنعتی، توجه به افزایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی و اجرای کامل قانون نظام صنفی کشاورزی از جمله عواملی است که می‌تواند برای توسعه استان مؤثر باشد.

اگر در این رنجنامه از مشکلات موجود سخنی به زبان رفت، دلیل بر این نیست که بگوییم هیچ کاری در استان انجام نشده، اما آنچه که انجام شده و آنچه بر جای مانده قابل قیاس نیست.

به خود و سایرین توصیه می‌کنم که اول باید تکلیفمان را با وجدان خویش، ثانیا با این مردم رنجدیده روشن کنیم؛ مردمی که اگر آرای آنها نبود، اینک در مجلس نبودیم. باید انتخاب‌ها و انتصاب‌هایمان، حب و بغض‌هایمان و همه قدم‌ها و قلم‌هایمان در جهت رفاه و آسایش ولی نعمتانمان باشد و «کاری کنیم که بماند، نه کاری کنیم که بمانیم».

سراپا اگر زرد و پژمرده‌ایم /  ولی دل به پاییز نسپرده‌ایم
چو گلدان خالی لب پنجره  /  پر از خاطرات ترک خورده‌ایم
اگر داغ دل بود ما دیده‌ایم /  اگر خون دل بود ما خورده‌ایم
گواهی بخواهید اینک گواه /  همین زخم‌هایی که نشمرده‌‌ایم
دلی سربلند و سری سربه‌زیر / از این دست عمری به سر برده‌ایم

والسلام علیکم و رحمت الله      
نوشته شده توسط محمد خدری در 13:36 |  لینک ثابت   • 

دو هفته پس از افتتاح تبلیغاتی آبرسانی به خرمشهر!

دو هفته پس از افتتاح تبلیغاتی آبرسانی به خرمشهر!
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

دو هفته پس از بهره برداري از طرح آب رساني به خرمشهر موسوم به طرح غدير توسط رئيس جمهوري كه با تبليغات گسترده صدا و سيما نيز همراه بود اكنون مردم خرمشهر از يكديگر سئوال مي‌كنند كه آب اين طرح در كدام شبكه آبرساني توزيع مي‌شود كه آنها از مزه و كيفيت آن محروم هستند؟

شهروندان خرمشهري مي‌گويند كيفيت آب خرمشهر پس از افتتاح اين طرح هيچ تغييري نكرده است حتي اين موضوع را آبفاي خرمشهر نيز تأييد مي‌كند. مردم خرمشهر همچنان آب مطلوب و آشاميدني خود را خريداري مي‌نمايند.
نوشته شده توسط محمد خدری در 15:31 |  لینک ثابت   • 

تصاویر خرمشهر 26 سال پس از جنگ

خرمشهر آزاد شد اما چرا آباد نشد. این سؤالی است که در درون نه تنها یک خرمشهری، یک خوزستانی بلکه در درون هر ایرانی بارها و بارها طی بیست و شش سالی که از آزادی خرمشهر گذشته است، مرور می شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد خدری در 16:24 |  لینک ثابت   • 

خرمشهری ها خسته از وعده ها / شهر هنوز درگیر تبعات جنگ

 سوم خرداد هر ساله برای مردم ایران یادآور رشادتهای مردان و زنان غیوری است که جانانه از خاک وطن اسلامی دفاع کردند تا در چنین روزی در سال ۱۳۶۱ خرمشهر  را از چنگال دشمن بیرون آورند.
همین اتفاق باشکوه در تاریخ معاصر ایران باعث شده هر ساله در سوم خرداد مردم به یاد خونین شهر هشت سال دفاع مقدس و خرمشهر فعلی بیفتند و یاد آن روز را گرامی بدارند. مسئولان کشور نیز هر ساله در چنین روزی و در مواردی با حضور در خرمشهر قول رفع تنگناهای معیشتی مردم و آبادی خرمشهر را به مردم می دهند و این قول ها هر ساله در سوم خرداد داده ولی یک روز پس از آن به محاق فراموشی سپرده می شود تا سوم خرداد به جای جشنی با شکوه برای خرمشهریها یادآور وعده های تحقق نیافته مسئولان برای احیای خرمشهر باشد.
بی شک امسال هم در سوم خرداد جشن های باشکوهی ( البته در برگزای آنها لحظه ای تردید وجود ندارد چرا که سوم خرداد یک روز بی بدیل در تاریخ معاصر ایران اسلامی است) در خرمشهر گرفته می شود و باز هم وعده هایی بزرگ برای مردم خرمشهر داده می شود ولی واقعیت این است که دیگر کمتر کسی این قولها را قبول دارد.
باید قبول کرد که خرمشهر در هشت سال دفاع مقدس به طور کلی ویران شد و هیچ شهری در ایران همانند خرمشهر تجربه چنین ویرانی عظیمی را به خود ندیده است به همین دلیل برای آباد ساختن چنین شهری کارهای بزرگی باید انجام داد در حالیکه که اکنون خرمشهر تشنه طرح ها و پروژه های بزرگ است.

اما جدی ترین قولی که مسئولان کشور برای توسعه و پیشرفت خرمشهر داده اند مربوط به قول محمود احمدی نژاد در دوم خرداد سال قبل در جمع مردم این شهر بود که وی در جواب اعتراض مردم در خصوص وضعیت نامطلوب خرمشهر گفت: بنده شخصا امروز در جمع شما تصمیم گرفته‌ام که به عنوان فرماندار یا معاون فرماندار در خدمت شما باشم تا شخصا پیگیر امور برای اجرایی شدن هرچه سریعتر آن باشیم.

یک شهروند خرمشهری در این خصوص به مهر گفت: مردم خرمشهر به این وعده رئیس جمهور بسیار دلخوش کردند و حتی  می توان گفت درصد بالای رای مردم خرمشهر به رئیس جمهور نیز شاید ناشی از همین وعده بود اما امروز هر کس اتفاقات یک سال اخیر خرمشهر را مرور می کند به تحول قابل ذکر و امیدوار کننده ای دست نمی یابد.

وی خاطرنشان کرد: امروز مردم خرمشهر از خود می پرسند مگر احمدی نژاد نگفت “من فرماندار خرمشهرم” پس چرا هنوز مشکلات مردم اعم از بیکاری و فقر و محرومیت از حداقلهای زندگی در این شهر از بین نرفته است؟ چرا هنوز ۳۰ درصد خانه های خرمشهر مخروبه است؟ چرا اروند رود این رود حیاتی برای توسعه خرشمهر و آبادان لایروبی نشده است؟ چرا درصد قابل توجهی از مدیران خرمشهر پروازی هستند و با وجود گرد و غبار اغلب در بیشتر روزها به علت لغو پروازها در سر کار خود حضور ندارند؟

بازسازی مناطق جنگ زده خوزستان ناموفق بوده است

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس در گفتگو با  مهر در خصوص بازسازی مناطق جنگ زده می گوید: متاسفانه بازسازی مناطق جنگ زده یک پروسه کاملا ناموفق بوده است و هیچیک از دولتهای بعد از جنگ در رسیدن به اهداف اصلی خود در بازسازی موفق عمل نکردند.
مصطفی مطورزاده گفت: به طور مثال ۲۰ هزار هکتار از مساحت شهرهای بسیار مهم و اقتصادی قبل از جنگ یعنی آبادان و خرمشهر در جنگ به طور کلی تخریب شده ولی هیچگاه به طور کامل بازسازی نشد و هنوز این شهرها از تبعات جنگ آسیبهای جدی می بینند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس با بیان اینکه بازسازی در چند بخش مختلف برنامه ریزی شد، عنوان کرد: طرح بازسازی در بخشهایی همانند نوسازی منازل شهری و روستایی، بازسازی صنایع، ایجاد زیرساختها، احیا و بازسازی نخیلات و زمینهای کشاورزی، لایروبی رودخانه های کارون و اروند و خارج کردن شناورهای مغروقه انجام گرفت که درصد پیشرفت کار در کل این بخشهای به صورت ۱۰۰ درصد انجام نشده است.

رونق کشتیرانی در شهرهای آبادان و خرمشهر در گرو لایروبی اروند

وی گفت: عدم لایروبی اروندرود و کارون باعث شده عملا کشتیرانی که یکی از عوامل رونق تجاری شهرهای آبادان و خرمشهر در قبل از جنگ بود غیرممکن شود به همین دلیل تا زمانیکه این کار به ثمر نرسد نمی توان شاهد رونق تجارت در این شهرها باشیم در حالیکه این دو شهر به خصوص خرمشهر پتانسیل تجارت دریایی را داشته و شرایطی بهتر از شهرها و بنادر دیگر کشور دارد.
نماینده خرمشهر در مجلس افزود: قبل از جنگ ۴۰ درصد تخلیه و بارگیری بنادر کشور در خرمشهر انجام می شد ولی اکنون خرمشهر تنها یک درصد از این مقدار را به خود اختصاص داده است. البته در بخش تجهیزات و بازسازی به خوبی به این بندر رسیدگی شده ولی به علت عدم لایروبی اروندرود و عدم ورود کشتی هایی به حمل تناژ بالا عملا اماکن فعالیت گسترده تجاری در این بندر غیرممکن است.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس در این خصوص به خبرنگار مهر در اهواز می گوید: مشکلات عدیده زندگی در شهرهای جنگی پس از پایان جنگ باعث شد بسیاری از مردم به شهر و خانه خود بازنگردند و طبق آمار موجود ۵۰ درصد مردمی که با شروع جنگ به شهرهای دیگر مهاجرت کردند به شهرهای جنگ زده بازنگشتند.

مصطفی مطور زاده دلیل عدم بازگشت این مردم به شهر خود را دلایل متفاوتی می داند که از جلمه آنها به ناموفق بودن طرح بازسازی شهرهای جنگ زده اشاره می کند.

وی تاکید کرد: مناطق جنگ زده به خصوص شهرهای آبادان و خرمشهر هیچگاه به جایگاه قبل از جنگ خود بازنگشتند به همین دلیل مردم رغبتی برای بازگشت به شهر خویش ندارند.

مطورزاده عنوان کرد: شما نگاه کنید پالایشگاه آبادان و بندر تجاری خرمشهر هنوز به جایگاه سابق خود بازنگشتند و بسیار کمتر از ظرفیت خود کار می کنند به همین دلیل فرصتهای شغلی در این شهرها بسیار کمتر شده و بخش عظیمی از کارکنان این دو بخش برای ادامه کار خود فراخوانده نشدند و در شهرهای محل مهاجرت خود شاغل شدند. ضمن اینکه هرج و مرج ناشی از جنگ باعث شد که بسیاری از مشاغل این دو بخش مهم صنعتی و تجاری به ناحق در اختیار غیر بومی ها قرار بگیرد. چنین وضعیتی در تمام بخش ها و سازمان ها شهرهای جنگ زده نیز دیده می شود.
وی تصریح کرد: قبل از جنگ در شهر آبادان چهار بیمارستان مجهز همانند بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی شرکت نفت، شهید طالقانی، ۵ مهر و شهید بهشتی و در خرمشهر پنج بیمارستان شامل دو بیمارستان خصوصی، دو بیمارستان خصوصی و یک بیمارستان نظامی فعالیت می کردند که این شهرها را تبدیل به قطب پزشکی کشور کرده بود ولی اکنون وضعیت به هیچ وجه اینچنین نیست. وضعیت بیمارستانهای آبادان به شدت تنزل یافته و بسیاری از امکانات روز را ندارند. در خرمشهر وضع به مراتب بدتر است زیرا تنها بیمارستان ولی عصر در حال حاضر فعال است که آن هم جوابگوی خیل عظیم مراجعان نیست.

 نویسنده علی نواصر(آبادان نیوز)

نوشته شده توسط محمد خدری در 15:12 |  لینک ثابت   • 

گردوغبار «ویروس اوراسل» را به ایران می‌برد

یک روزنامه غربی در گزارشی نوشت: مناطق مرزی ایران بدلیل تسلیحات مورد استفاده آمریکا در عراق و افغانستان به اورانیوم ضعیف شده و دیگر ریز ذرات خطرناک آلوده شده‌اند و انتقال ویروس «اوراسل» از طریق گرد و غبار یکی از دلایل گسترش برخی بیماریهای ناعلاج در این کشور است.
به گزارش مهر، روزنامه «پال تلگراف» در مطلب خود آورده است: ما درباره نسل کشی میلیونها بیگناه در مناطقی مانند بالکان، کویت، عراق، افغانستان، پاکستان، لبنان، غزه، یمن و سومالی صحبت می‌کنیم، اما آنچه نمی‌دانیم این است که همان نسل کشی‌ها به سبب آلوده شدن مناطقی مرزی ایران در فلوجه و بصره درعراق هم اکنون درحال وقوع است و ایرانی‌ها از این آلودگی در نزدیکی مرزها رنج می‌برند و آمریکا و انگلیس در تلاش هستند تا آلودگی‌های اورانیوم را لاپوشانی کنند.
«پیتر آیره» نویسنده مطلب در ادامه می‌نویسد: آنچه که ارتش انگلیس به ما نگفته این حقیقت است که علاوه بر تسلیحاتی که آلوده به DU (اورانیوم ضعیف شده) هستند، آمریکا یک بمب هسته‌ای را در شرق بصره نزدیک مرز ایران انداخته است و مسئله آن گونه که دولت محترممان به ما می‌گوید نیست؛ این تسلیحات قطعاً متعارف نیستند و در زمره تسلیحات امحای جمعی قرار دارند.

در ادامه نویسنده با طرح این پرسش که چگونه اقدامات در افغانستان و عراق می‌تواند منجر به ایجاد مسائل بزرگی در ایران شود؟ به آن اینگونه پاسخ می‌دهد: پاسخ ساده است آلودگی «ایروسل» از چنین تسلیحاتی هستند و این تسلیحات مرزهای بین‌المللی را تشخیص نمی‌دهند و وزرش باد در نهایت این آلودگی‌ها را به چهارگوشه جهان منتقل می‌کند و متاسفانه ایران که در همسایگی دو منطقه تنش زا (افغانستان و عراق) قرار دارد آلوده شده و آلودگی‌های فاحش، مردم، آبها، خاک و محصولات این کشور را تهدید می‌کند و این در راستای از بین بردن ملل اسلامی خاورمیانه به منظور برقراری یک نظم جدید جهانی در خاورمیانه است. لیکن مسئله به اینجا ختم نمی‌شود ذرات ریز نانو به سفر و حرکت و ماموریت مرگبار خود به دیگر کشورهای همسایه ادامه می‌دهند.

ما برخی از علایم هشداردهنده را در ایران شاهد هستیم، اما همانند همیشه سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی از دیگر شیوه‌های انحرافی استفاده کرده و در این خصوص، دیگرعوامل وضعیت بهداشتی را سرزنش می‌کنند. یک نمونه این موارد شیوع سرطان مری در استان گلستان ایران است و برخی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که نوشیدن چای داغ عامل اصلی این مشکل در این منطقه بوده، لیکن به این حقیقت که خود آب و محیط آلوده می‌تواند نه تنها عامل این نوع سرطان بلکه عامل دیگر سرطان‌ها باشد، اشاره‌ای نمی‌شود.

پیتر آیره در ادامه با اشاره به نقش باد، باران و برف در انتقال ذرات ریز آلوده می‌نویسد: دو مسئله مهم در رابطه با انتشار ذرات نانو در سراسر مرزهای افغانستان و عراق وجود دارد. یکی در وضعیت خشک و گرم زمانی که گرد وغبار ریز ایروسل از طریق باد به اطراف پخش و استنشاق می‌شود اتفاق می‌افتد و مسئله دیگر این است که برخی از مناطق ایران هم باران دارند وهم برف و هر دو آنها با بارش به زمین منتقل می‌شوند و بویژه برف ذرات نانو را جذب می‌کند و بنابراین ما در سه حوزه مهم نگرانی داریم؛

- مناطقی که بارش برف قابل ملاحظه‌ای دارند.

- مناطقی که باران منظم و فصلی دارند.

- مناطقی که دارای آبهای ذخیر آلوده می‌شوند و می‌توان دید که این مورد آلودگی از طریق محصولات کشاورزی و آب نفوذ می‌کند.

به گزارش مهر ، نویسنده پال تلگراف در ادامه می‌نویسد: کودکانی که مرده بدنیا می‌آیند و تازه متولدین، قربانیان عمده این اقدامات بویژه تسلیحات تولید آمریکا هستند. گزارشها نشان می‌دهد که یک سوم بیماری کودکان در ایران مربوط به سرطان است و در سال ۲۰۱۰ بیماران سرطانی در ایران ۶۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و به ۵۳ هزار نفر خواهد رسید که این آمار در سال ۱۹۹۶، ۳۲ هزار نفر بوده است و ایران بالقوه بالاترین نرخ سرطانی در کودکان را در جهان دارد.

در ادامه این گزارش با اشاره به دشمنی غرب با ایران آمده است: ایران به لحظ برخورداری از منابع نفت و گاز یک تهدید تجاری برای آمریکا و غرب است و مضحک آنکه غرب با تمامی دشمنی هایش با ایران منابع مورد نیاز خود را از این کشور تهیه می‌کند و می‌توان دراین تعامل دو رویی امپریالیسم را به عینه مشاهده کرد.

نوشته شده توسط محمد خدری در 13:19 |  لینک ثابت   • 

دبیرستان رازی

دبیرستان رازی یکی از قدیمی ترین دبیرستانها (افتتاح در ۱۳۱۶) در آبادان است که از نمادهای فرهنگی آبادان به شمار می‌آید. این دبیرستان که هم‌اکنون در حال بازسازی‌ست در منطقه سیکلین و در نزدیکی فلکه مجسمه واقع شده‌است.  

دبیرستان رازی - آبادان by Hadi Mazloomi.

قدمت دیرینه ی این دبیرستان و تاثیری  که  در رشد فرهنگ و دانش و  تربیت فرزندان این  مرز و بوم داشته است بر کسی پوشیده نیست ، و دانش آموختگان فراوانی که در این دبیرستان دوره تحصیل را گذرانده و به درجه های پیشرفت و ترقی رسیده اند  نمایانگر این ادعا هستند که از جمله آنها می توان به مانوک خدابخشیان ،ایرج پارسی نژاد، ناصر تقوایی،امیر نادری ، صفدر تقی زاده ، نجف دریابندری ، هوشنگ گلشیری ، عبدالنبی قیم ، سيد هاشم آقاجري ، ایرج فرزاد و … اشاره نمود.

 هنوز هم می توان در کلاس ها و راهروهای این دبیرستان   هوایی  را  استشمام  کرد  که یادآور گذشته ی باشکوه نه  چندان دور این شهراست . دبیرستان رازی با سبک و سیاق خاص معماری آن  می تواند  برای  همیشه الگوی معماری مدارس ما باشد . الگویی که در آن همه گونه امکانات آموزشی . اداری . رفاهی و فضاهای مناسب با آموزشگاه تدارک دیده شده است . شاید به  همین دلیل سازمان میراث فرهنگی این دبیرستان را به عنوان یک اثرارزشمند  فرهنگی ثبت نموده است

دبیرستان رازی یک نقشه ی معماری خاص دارد . درآن علاوه برتمام امکانات آموزشی ، منازل مسکونی کارکنان و مدیر آموزشگاه  نیز  طراحی شده و گرداگرد ساختمان اصلی  فضاهای باز بسیار مناسبی  برای استراحت  و  ورزش دانش آموزان  پیش بینی شده است.

دبیرستان رازی یکی از بزرگترین کتابخانه ها را در میان آموزشگاههای استان خوزستان نیز دارا بوده است که این کتابخانه در سال 1342 در این دبیرستان تاسیس شد كه شامل چند هزار جلد كتاب فارسي و انگليسي بود.

نوشته شده توسط محمد خدری در 17:11 |  لینک ثابت   • 

انتقاد مردم شهرهای آبادان و خرمشهر از سانسور مشکلات آنها در رسانه ملی

در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان، مردم این شهر با انتقاد از عملکرد صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در بازتاب ندادن مشکلات عدیده مناطق جنگی، به ویژه خرمشهر و آبادان، خواستار اختصاص یک برنامه نود دقیقه‌ای همچون برنامه «نود» و افشای کم‌کاری‌های انجام گرفته درباره مقدس‌ترین شهر دفاع مقدس شدند.

                                                                                
به گزارش «تابناک»، بسیاری از مردم خرمشهر با انتقاد از رویه صداوسما در سانسور مشکلات عمیق مناطق جنگی به ویژه ثروتمندترین شهری که در دوران جنگ به اشغال دشمن درآمد و با خاک یکسان شد، اعلام نمودند.

صداوسیما در برنامه‌های سالروز آزادسازی خرمشهر با نمایش فیلم‌های تکراری و مطالب شعارگونه توسط مجریان اتوکشیده خود که هم‌اکنون کاسبی فرهنگی را نیز در کنار اجرا و نمایش مسئولان ناتوان منطقه و استان خوزستان در کارنامه دارند، عملا به ادامه مشکلات این شهر مقدس حماسه مقاومت ملت ایران دهن‌کجی می‌کنند.

آنان می‌پرسند، در چند سال گذشته، حتی کاروان‌های راهیان نور نیز بر اوضاع نابسامان خرمشهر نوحه سر دادند؛ اما در تلویزیون هیچ کدام از این اعتراض‌ها بازتاب نداشت.

مردم خرمشهر می‌‌گویند: چگونه است که برای مسابقه فوتبال ابومسلم خراسان و تراکتورسازی تبریز و یا ماجراهای خصوصی زندگی «دیوید بکهام» و پرونده پزشکی «لیونل مسی»، ساعت‌ها برنامه روی آنتن می‌رود و یا در اخبار ۲۰:۳۰ شیر ندادن یک گاو به گوساله‌هایش و یا مطلب سطحی بدون فایده از صداوسیما پخش می‌شود؛ اما این که فاضلاب مردم خرمشهر بیش از بیست سال است، همچنان مشکلات خود را بر مردم رنج کشیده این شهر تحمیل می‌کند، نباید بازتاب داشته باشد؟

مردم خرمشهر انتظار داشتند که از مصیبت‌های شهر آنان مانند عملکرد ضعیف نماینده این شهر در مجلس و یا شورای ناتوان شهر که این شهر را به یک روستای بزرگ تبدیل کرده است، دست‌کم مطلبی گفته می‌شد!

این مردم می‌پرسند: چرا صداوسیما چشم خود را به بیماری سالک در خرمشهر بست؛ چگونه است که بارش تگرگ در یک روستا در خراستان رضوی، خبر دو دقیقه‌ای می‌شود؛ اما دامن زدن به بیکاری از سوی دولت در منطقه به زیر تیغ سانسور می‌رود؟

در حالی که صداوسیما از اشتغال به کار صد نفر در یک روستای دورافتاده سمنان گزارش تهیه می‌کند، از بیکاری هزاران نفر در بندر این شهر که با عدم تمدید معافیت سود بازرگانی تحقق یافته است، سکوت می‌کنند؟

مسائل پدید آمده در این شهر با بستن چشم دوربین‌های صداوسیما باعث شده است در خرمشهر و آبادان، مهاجرت‌گریزی شود.

این مشکلات تنها به همینجا بسنده نمی‌شود؛ افزایش ناامنی، قاچاق اسلحه از منطقه، ورود مشروبات الکی به این شهر مقدس، نادیده گرفتن مسائل مهم فرهنگی و جایگزینی رابطه به جای ضابطه در شهری که برایش جوانان همه شهرها و روستاهای ایران در عملیات آزادسازی خرمشهر جان داده‌اند، از دستاوردهای این بی‌تفاتی است.

بسیاری از دلسوزان منطقه در شگفت هستند که در ۲۴ ساعت، بیش از پانزده ساعت فوتبال و حواشی آن با انواع و اقسام حاشیه‌سازی‌ها پخش می‌شود؛ اما کسی نیست که بگوید مردم خرمشهر در کنار سه رودخانه آب شیرین، تشنه ماندند.

چگونه است به جای پرداختن به شهدای خرمشهر از تبانی تیم‌های فوتبال داد سخن داده می‌شود و از همه بدتر صداوسیما در شب شهادت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ جشن و پایکوبی راهیابی مس کرمان را در بالای خبرهای خود می‌گذارد؟!
همه اینها در حالی است که دستگاه عریض و طویل صداوسیما در استان خوزستان، دو اداره کل در آبادان و اهواز دارد!

مردم خرمشهر از رئیس‌ سازمان صداوسیما انتظار دارند در روزهای سالگرد آزادسازی خرمشهر قهرمان، اندکی و دقایقی به آنان اختصاص دهند تا از غصه سی ساله خود سخن بگویند. آنان بر این باورند که دوربین صداوسیما باید به میان آنان بیاید؛ نه به میان مسئولان نالایقی که سبب‌ساز این مشکلات شده اند.

مردم با صدای بلند، همان‌گونه رئیس‌جمهور از آنان خواسته بود، از صداوسیما می‌پرسند‌ که آیا پیگیر سفر استانی رئیس‌جمهور به خرمشهر بوده‌اند و این که کدام وعده ایشان در این شهر محقق شده است؟

در پایان باید گفت، کاروان‌های راهیان نور در سالجاری و به هنگام بازدید از خرمشهر و آبادان، خرمشهر را موزه بزرگی از مشکلات بر جای مانده از جنگ تحمیلی توصیف کردند که فضای آن به هیچ عنوان در اندازه مردم این شهر نیست؛ مردمی که امام خمینی، به آنان قول داده بود تا شهرشان را بهتر از پیش بازسازی و آنان را به دلیل ادای دین خود به اسلام و ایران مورد قدردانی قرار دهند.

منبع آبادان نیوز 

نوشته شده توسط محمد خدری در 19:2 |  لینک ثابت   • 

بحران مدرک / زاویه جدیدی از ضعف مدیریتی در دانشگاه آزاد آبادان !

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آبادان نیوز به دنبال ضعف های مدیریتی شدید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان که باعث اعتراضات دانشجویی شده است خبرنگار ما در این واحد دانشگاهی پرده از حقیقتی دیگر برداشت . این در حالی است که ایمیل های رسیده از طرف دانشجویان این واحد دانشگاهی نیز گواه این موضوع است .

                                                                      
طبق گزارشات رسیده از یک منبع آگاه ؛ آقای «ض.م» که به عنوان استاد در نیمسال اول تحصیلی ۸۹-۸۸ برای اولین بار درس هوش مصنوعی را جهت دانشجویان کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر تدریس و خود را دانشجوی مقطع دکتری رشته هوش مصنوعی دانشگاه شیراز معرفی کرده بود ، پس از گذراندن یک ترم تحصیلی و بکارگیری شیوه های غلط تدریس که عدم موفقیت دانشجویان در گذراندن این درس و کسب نمره های پائین را در پی داشت ، باز هم در ابتدای نیمسال دوم تحصیلی ۸۹-۸۸ به عنوان مدرس چندین درس معرفی شد و پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی به طور غیر طبیعی از لیست دروس ارائه شده حذف گردید.


با پیگیری بعمل آمده و کسب اطلاع از منابع موثق نتیجه این گردید که مدرک کارشناسی ارشد نامبرده جعلی بوده  و نه تنها ایشان دانشجوی مقطع دکترا نیست بلکه دارای مدرک کاردانی می باشد !
این مهم در حالی است که موضوع از سوی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان کتمان شده و تاکنون فاش نگردیده است ، این موضع گیری توهین به شعور قشر دانشجو است و نه تنها مسئولین دانشگاه حاضر به عذرخواهی و توجیه مساله نشده اند بلکه در این که دانشجویان آبادان بازیافتی هستند با استاد نامبرده جعلی اتفاق نظر دارند .


پیش از این در سال گذشته نیز فردی به نام «ج.ب» نیز که نتوانست مدرک دکتری ابزار دقیق خود را از دانشگاه MIT امریکا ارائه کند به یکباره در اواسط ترم کلاس درس را رها کرد و تا کنون هیچ گونه پاسخی به خاطر رفتار ناشایست این استاد به دانشجویان ارائه نشده این در حالی است که استاد مذکور در سال های قبل نیز از دانشگاه های ایذه، شوشتر و بوشهر اخراج شده بود .

نوشته شده توسط محمد خدری در 21:51 |  لینک ثابت   • 

شخصیتهای فیلم ضد ایرانی 300 پشت ویترین عروسک فروشیها

به گزارش جهان نیوز:

پس از آنکه دارا و سارای چینی وارد بازار ایران شد تا فرضیه عدم کنترل دقیق واردات کالا در گمرک قوت بیشتری بگیرد ،شنیده شده است که چندی است عروسک شخصیتهای انیمیشن ضد ایرانی 300 هم وارد بازارهای ایران شده است . 

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان ،عروسک شخصیتهای این فیلم در حالی در سیر صعودی تسخیر بازارهای ایران است که انیمیشن ضد ایرانی آنهم مدتهاست در سراسر کشور درحال فروش می باشد تا با غفلت مسئولین یک بسته کاملا ضد ایرانی در اختیار خانواده ها قرار گیرد. گفتنی است به گزارش اخبار رسیده  چهره این عروسکها به تقلید از انیمیشن ضد ایرانی 300کاملا ایرانی ،خشمگین و همراه با شمشیر به فروش می رسد. 
....
"آقا این عروسک قیمتش چند است؟ - سه هزار تومان، فروشش چطور است؟ - پرطرفدار نیست اما بد هم نیست، پسربچه ها دوست دارند. اصلا می دانید این عروسکها اسمش چیست؟ - نه! ما فقط اینها را از چین وارد می کنیم کاری نداریم چه هستند و تبلیغ چه کارتون یا فیلمی را می کنند؟".

نوشته شده توسط محمد خدری در 19:17 |  لینک ثابت   • 

عکسهای آبادان قدیم (سری پنجم)

بقیه در ادامه مطلب

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد خدری در 0:19 |  لینک ثابت   • 

پالایشگاه آبادان؛ پالایشگاه خاطره ها

تاریخچه مختصری از پالایشگاه
پالایشگاه آبادان نخستین واحد تصفیه نفت ایران است که در سال 1291 شمسی جهت تصفیه نفت مسجد سلیمان در آبادان آغاز به کار کرد. ظرفیت اولیه آن 2500 بشکه در روز بود ولی بتدریج این پالایشگاه توسعه یافت تا جایی که ظرفیت آن در سال 1330 شمسی ((آغاز ملی شدن صنعت نفت)) به حدود 5000 بشکه در روز رسید و پس از عقد قرارداد با شرکتهای خارجی و افزایش ظرفیت تصفیه تا حدود 600 هزار بشکه در روز به صورت یکی از بزرگترین پالایشگاههای جهان درآمد و آبادان مرکز عمده صدور فراوردهای نفتی در نیمکره شرقی گردید.
انتخاب آبادان به عنوان محلی برای ایجاد پالایشگاه بدان جهت صورت گرفت که موقعیت جغرافیایی اش برای ایجاد بندرگاهی برخوردار از آب آشامیدنی بس مناسب بود بعلاوه جزیره آبادان از آنجا که در جوار مناطق نفتخیز و منتها الیه خلیج فارس و بر کرانه رودی قابل کشتیرانی قرار داشت و از موقعیت مناسبی برخوردار بود به سرعت به یک شهر بزرگ صنعتی تبدیل گردید.
پالایشگاه آبادان ملقب به بزرگترین پالایشگاه جهان تا قبل از مهرماه 1359 دارای ظرفیت تولیدی حدود 630 هزار بشکه در روز بوده است . پالایشگاه آبادان همچنین دارای یک بندر مهم صادارت فراوردههای نفتی به نام بندر ماهشهر است. این بندر با در اختیار داشتن هشت اسکله ومخزنگاه مواد نفتی و دستگاههای بارگیری و مخلوط کننده های نفتی ،وسایل بارگیری دریایی ،وسایل کنترل و آزمایشگاه قادر است نفتکشهایی با حداکثر ظرفیت حدود 50 هزار تن رادر خود جای دهد ((بندر صادراتی ماهشهر )) در 11 کیلومتری شرق بندر امام خمینی در مدخل خلیج فارس در منطقه ای بنام خور موسی واقع شده است.
فراوردهای تولیدی پالایشگاه آبادان عبارتند از :گاز مایع، انواع حلال های نفتی ،بنزین معمولی، نفت سفید، سوخت جت،نفتگاز،نفتکوره سبک و ماده اولیه کارخانه های روغنسازی


پالایشگاه آبادان در روزهای رزم
در صبحگاه سی و یکم شهریورماه 1359 کارکنان برای انجام فعالیتهای روزمره ُ خویش عازم پالایشگاه گردیدند ومثل همیشه با مونس و یار دیرینه خود همنشین بودند که یکباره ناله شوم استکبار از لوله های خمپاره و توپ و تانک صدامیان برخواست و پالایشگاه آماج تیرهای حقه وکین عفالقه بعثی ـ صهیونیستی قرار گرفت و با زبانه کشیدن آتشی مهیب دود سراسر آسمان منطقه را پوشاند.
مقاومت مردمی چهره ای زیبا از عشق و ایثار را در جای جای شهروپالایشگاه آفرید وهمین حماسه آفرینی های شکوهمند موجب گشت شهر به اشغال صدامیان در نیاید.
در طول جنگ تحمیلی کارکنان پالایشگاه آبادان با تشکیل ستادهای اضطراری و تقدیم بیش از 500 شهید ،اسیر، مفقود الاثر ،جانباز و مجروح توانستندبا اتکال به عنایات خداوند دستگاه های پالایشگاه را از مواد نفتی تخلیه نموده و با پدافند غیر عامل بخاطر وارد آمدن خسارات و صدمات شدید بسیاری از واحدها و دستگاههای عظیم را با پایداری مردانه و شهامتها و ایثارهای وصف ناپذیر حفظ و چندین میلیارد دلار  وسائل و قطعات ویژه پالایشگاه را به محلهای امن منتقل نمایند افزون بر این اینان با حضور مستمر خود این ایثارهای بی وقفه را تا آغاز آتش بس ادامه داده و همراه با کارکنانی که شهر را ترک نکرده بودند پالایشگاه را به مثابه یک دژ مستحکم پشتیبانی و تدارکاتی در خدمت رزمندگان جبهه های نبرد به کار گرفتند


پس از آغاز جنگ
پالایشگاه آبادان پس از پایان جنگ تحمیلی بخاطر وارد امدن خسارات و صدمات شدید بسیاری از واحدها و دستگاههای خود را از دست داد این پالایشگاه قبلاً دارای چهار دستگاه تقطیر هر یک با ظرفیت تقریبی 100 هزار بشکه درروز یک واحد تقطیر با ظرفیت130 هزار بشکه و دو واحد تقطیر در خلا هر یک با ظرفیت40هزار بشکه و چندین واحد تولید فراورده و نیز حدود 200 مخزن ذخیره مواد نفتی بوده است . در دوران جنگ تحمیلی بسیاری از این واحدها و بخشها تخریب گردیدند. اما پس از تصویب قعطنامه598 شورای امنیت سازمان ملل متحد و برقراری آتش بس عملیات بازسازی فاز اول این پالایشگاه با ظرفیت 130 هزار بشکه در روز آغاز و در فروردین ماه 1368 واحد بازسازی شده تقطیر 85 وارد مدار تولید شد .
فراوردهای تولیدی در این مرحله عبارتند از: گاز مایع ، بنزین ، نفت سفید ، نفتگاز  و  نفت کوره سبک ، گوگردو ماده اولیه کارخانه های روغنسازی.     بندر ماهشهر نیز که از سال 1969 میلادی بصورت مرکزی برای صدور فراوردههای نفتی در آمد و از نظر انتقال فراورده گلوگاه پالایشگاه آبادان  محسوب میگردد. در حال حاضر با دارا بودن 72 مخزن با ظرفیتهای مختلف و 18 اسکله بارگیری و تخلیه محصولات نفتی و کالا یکی از بنادربزرگ صادرات  فراوردهای نفتی در جهان به شمار میرود که قادر به پذیرفتن کلیه کشتیهای حمل فراورده  تا حد ظرفیت 50 هزار تن میباشد.
بدنبال راه اندازی فاز اول دیگر دستگاه های پالایشگاه نیز از جمله واحدهای تقطیر در خلا 80 و 75 و واحد تقطیر در خلا 60،55، تبدیل کاتالیستی، تفکیک گاز،کت کراکر،تهیه حلال و کارخانه روغنسازی در مدار تولید قرار گرفتند. بطوریکه هم اکنون پالایشگاه با ظرفیت بیش از 400 هزار بشکه در روز فرآوردههای زیر  را تولید میکند:
گاز مایع،بنزین موتور،نفت سفید،نفت گاز،سوخت جت،نفت کوره،گوگرد،گازونفتا(خوراک پتروشیمی)، انواع حلالهای نفتی، ماده اولیه کارخانه های روغنسازی و قیر

نوشته شده توسط محمد خدری در 23:14 |  لینک ثابت   • 

قيام سي تير ۱۳۳۱ آبادان

  قيام سي تير ۱۳۳۱
  خلاصه اخبار خارجه در مورد اعتصاب كليه كارگران آبادان به دنبال تصميم مجلس شوراي ملي به انتخاب قوام به جانشيني دكتر مصدق
 

نوشته شده توسط محمد خدری در 15:48 |  لینک ثابت   • 

کسب درآمد از سایت و وبلاگ خود !!!

 کسب درآمد از سایت و وبلاگ خود !!!

در صورتی که سایت یا وبلاگ دارید ، با عضویت در این سایت، خیلی راحت از سایت و وبلاگتون درآمد کسب کنید !!!

در کمتر از 1 دقیقه عضو شوید و از پاداش اولیه بهره مند بشید . سایت به اعضای جدید خودش جایزه هم میده !!!

مجموعه ای از تصاویر متنوع کرافیکی 3CD

عطر 2i2 s--y محرک مردانه

كرم برطرف كننده سفيدي موي سر مجيك ميكس

ادكلن پلي بوي اصل: محرك در روابط زناشوئی

حلقه ویبرادوم رومانتیک با مجوز بهداشت

مجموعه نرم افزارهای الکترونیک 2010

 

نوشته شده توسط محمد خدری در 14:12 |  لینک ثابت   • 

سپندارمذگان ولنتاین ایرانی

در حالی که دشمنان ایران زمین از راه های مختلف می کوشند ایرانیان را هر چه بیشتر نسبت به فرهنگ ملی خود بیگانه نمایند و متاسفانه در این راه موفقیت هایی هم به دست آورده اند،می بینیم در این روز ها به سان چند سال گذشته جوانان ایرانی غافل از داشته های فرهنگ ملی و آیین های غرور انگیز کهن ایران زمین به تقلید از جوانان غربی در تدارک مراسمی به عنوان "ولنتاین" می کوشند.

این در حالی است که پیشینه تاریخی ولنتاین تنها به حدود 1700سال پیش باز می گردد ،در حالی که آیینی بسیار قدیم تر و با شکوه تر با نام "سپندارمذگان"،یا "سپندارمذ"از بیش از 5000سال پیشینه در ایران برخوردار بوده و می توان گفت ولنتاین کپی برداری شده این جشن باستانی ایرانی است.

جشن سپندارمذگان یکی از جشن‌های ایرانی است که  ایرانیان آنرا در پنجمین روز از ماه سپندارمذ (اسفند) برگزار می‌کردند. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند.

                                 

در این روز مردان به همسران خودهدیه می‌دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنها اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند. این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت‌ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می‌شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می‌گردید. این جشن هیچ ارتباطی به ولنتاین ندارد.

هم اکنون در برخی جاها، به جای روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند)، روز بیست و نهم بهمن را روز جشن سپندارمذگان می‌دانند. در باره پرسش بخاطر وجود دوگانگی‌ها باید گفت که جشن‌ها و فاصله‌های میان آنها در نوشته‌های کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه‌های مشخصی است که به مانند دانه‌های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسست همه این رشته خواهد شد.

اینکه سپندارمذگان، در تقویم های امروزی مصادف با پنجم اسفند ماه نیست به این دلیل است که در گذشته ایرانیان ١٢ ماه ٣٠ روزه داشتند و ٥ روز را نیز افزودن بر آن ١٢ ماه در سالشمار خود داشته اند. بنابراین روز پنجم اسفند ( سپندار مذگان ) ، با روز ٣٣٥ از سال یا ٢٩ بهمن در سالشمار کنونی ایرانیان برابر است .

نوشته شده توسط محمد خدری در 22:50 |  لینک ثابت   • 

شركت نفت انگليس و ايران چگونه تأسيس شد؟

سابقه توجه انگليسي‌ها به منابع و ذخاير نفتي ايران بسيار طولاني و به 36 سال قبل از كشف نفت در ايران مي‌رسد. در سال 1872 يك انگليسي به نام «بارون جوليوس دو رويتر» (كه خبرگزاري رويتر را به نام خود بنيان نهاد)(1) امتياز بهره‌برداري از نفت ايران را از ناصرالدين شاه قاجار به دست آورد.(2) اين امتياز در جريان نهضت تنباكو لغو شد. سپس در 1889 ناصرالدين شاه در جريان سومين سفر اروپايي خود امتياز بانك شاهنشاهي را به رويتر داد و بار ديگر حق استخراج نفت را نيز در آن گنجانيد. اما به واسطه تأخير در شروع عمليات و منقضي شدن مدت ضرب‌الاجل بخش نفتي امتياز رويتر در 1894 ملغي گرديد.
در 1897 امتياز استخراج نفت ايران به كمپاني «رويال داچ شل»(3) پيشنهاد شد. اما اين شركت نيز از پذيرش امتياز سر باز زد چون شنيده بود كه شركت استاندارد اويل رقيب نيرومندش، تلاش بي‌سابقه‌اي را براي پايين آوردن بهاي نفت آغاز كرده و اين تلاش در كنار بهاي سنگيني كه دولت ايران به عنوان پيش پرداخت واگذاري امتياز مطالبه مي‌كرد، نفع چنداني براي «شل» نداشت.
در 1899 دو كاشف فرانسوي به نام‌هاي «ژاك دو مورگان»(4) ـ باستان شناس و «ادوارد كوته»(5) ـ زمين‌شناس، در سفرهاي اكتشافي خود به جنوب ايران موفق شدند در منطقه كوهستاني ايل بختياري گزارشات مستندي درباره شواهد وجود منابع سرشار نفت در اين ناحيه تهيه كنند. اين دو نفر به كمك يك ارمني ايراني به نام «آنتوان كتابچي خان» كه ساكن پاريس و در گذشته رئيس گمرك تهران بود، شركتي را براي امكان بهره‌برداري از نفت ايران تأسيس كردند. شركت تصميم گرفت تا كتابچي‌خان را براي مذاكرات مقدماتي قبل از كسب امتياز به تهران بفرستد. كتابچي‌خان و ادوارد كوته به ديدار «هنري درموندولف» وزيرمختار سابق بريتانيا در تهران كه براي مرخصي به پاريس آمده بود، رفتند. آنان به هنري پيشنهاد كردند در ازاي معرفي يك متخصص ماجراجو و پرجرأت و جسارت كه اهل پي‌گيري پروژه حفاري و استخراج نفت ايران باشد، وجه قابل توجهي از طرف شركت به وي تعلق خواهد گرفت.(6) هنري پذيرفت و «ويليام نكس دارسي» را كه براي كوته و كتابچي‌خان ناشناخته بود، به آنان معرفي كرد. اين سه نفر براي ملاقات با دارسي رهسپار لندن شدند.
دارسي آدم ثروتمندي بود. او دارايي هنگفت خود را از معادن طلاي «مون مورگان» در كوئينزلند استراليا به دست آورده بود(7) جالب اين است كه دارسي هرگز معدن طلاي مذكور را نديد و فقط ثروت خود را در اختيار «برادران مورگان» گذاشت تا آنان به كار حفاري معدن و استخراج طلا بپردازند. او از اين سرمايه‌گذاري ميليونها ليره سود خالص را نصيب خود ساخت و سپس به اتفاق همسرش به لندن آمد تا از مواهب اين سرمايه‌گذاري خوش اقبال بهره‌مند شوند.
دارسي از طريق «هنري درموندولف» با دو ميهمان فرانسوي و يك ميهمان ايراني بر سر ميز شام در منزل خود در لندن آشنا شد. وي پيشنهاد آنان را پذيرفت و سپس در فوريه 1901 «آلفرد ماريوت»(8) منشي خود را به همراه يك زمين‌شناس به نام «بارلز» و كتابچي‌خان به تهران فرستاد تا گزارشهاي فني درباره امكان وجود نفت در منطقه‌اي كه دو باستان‌شناس فرانسوي مدعي وجود نفت در آن هستند، تهيه كنند. دارسي سپس از ماريوت خواست تا درباره گرفتن امتياز نفت با مقامات ايراني به مذاكره بپردازد. «آرتور هاردينگز» وزيرمختار جديد بريتانيا در تهران نيز جداگانه در جريان اين مأموريت قرار گرفت. ماريوت در مذاكره با امين‌السلطان صدراعظم مظفرالدين شاه 2 نكته اساسي را متوجه شد:
1. روسها نسبت به هرگونه واگذاري امتياز نفت از جانب دولت ايران به انگليس حساسيت دارند و عكس‌العمل نشان مي‌دهند.
2. مقامات قاجار را مي‌توان با پول به تلاش براي حل هر مشكلي راغب كرد. امين‌السلطان در ازاء دريافت 10 هزار ليره رشوه،(9) دست به كار شد. اين دو به اتفاق وزيرمختار جديد بريتانيا متن قرارداد را تنظيم كردند و سپس نسخه‌اي از آن را براي سفارت روسيه فرستادند و نهايتاً روسها موافقت خود را با انعقاد قرارداد نفتي ايران و انگليس اعلام كردند. مشروط بر اينكه اين قرارداد شامل 5 استان شمالي ايران كه مجاور مرزهاي جنوبي آنهاست نگردد.
بدين ترتيب روز هفتم خرداد سال 1280/28 مه 1901 امتياز استخراج و بهره‌برداري و سپس لوله‌كشي نفت و قير در سراسر ايران به استثناي 5 استان آذربايجان، گيلان، مازندران، استرآباد (گرگان) و خراسان به مدت 60 سال به «ويليام نكس دارسي» انگليسي كه سرمايه‌گذار اصلي قرارداد بود، واگذار شد.(10) دارسي متعهد شد طي دو سال شركتي را براي بهره‌برداري از امتياز تأسيس كند و از عوايد حاصله تنها 16 درصد به عنوان حق‌الامتياز به دولت ايران بپردازد. علاوه بر اين 20 هزار ليره نيز نقداً و به اندازه همين مبلغ سهام شركت را به دولت ايران بپردازد. در قرارداد دارسي صاحب‌امتياز در تمام مدت قرارداد از پرداخت ماليات، عوارض و حقوق گمركي براي كليه اراضي، ماشين آلات، وسائل‌و مواد لازمي كه وارد مي‌كرد و جميع محصولات نفتي كه صادر مي‌كرد، معاف بود. دولت ايران اصرار داشت كه يك نماينده براي «تضمين منافع دولت شاهنشاهي» در شركتي كه بايد مجري كار باشد، از طرف شاه ايران حضور داشته باشد. با موافقت دولت ايران «كتابچي‌خان» به عنوان «نماينده دولت علّيه ايران» در شركت دارسي عضو شد. غافل از اينكه وي از كارگزاران و مدافعين حقوق دارسي در شركت بود!(11)
در آغاز كار زمين‌شناسان دارسي به حفاري در نقاط نامناسب از جمله در شمال قصرشيرين پرداختند. گرماي بسيار شديد هوا در مناطق جنوب به ويژه در تابستان، باج‌خواهيها و مزاحمتهاي افراد مسلح قبايل محلي، آلودگي آبهاي آشاميدني و رواج امراض مختلف سبب كند بودن روند كارها شده بود. با اين حال پس از چندين مورد حفاري و در شرائطي كه هزينه زيادي صرف شده بود، ناگهان در پنجم خرداد 1287/26 مه 1908 از يكي از چاههاي حفر شده در منطقه مسجد سليمان و از عمق 1180 پائي، نفت فوران كرد و ارتفاع فوران تا بالاي دكل‌هاي ايجاد شده رسيد. 10 روز بعد چاه دوم در فاصله‌اي دورتر در همان منطقه به نفت رسيد و اين بدان معنا بود كه ميدان وسيعي از نفت در اعماق زمين كشف شده است.(12) اين كشف زماني به وقوع پيوست كه فرمانده نيروي دريايي بريتانيا موضوع تبديل سوخت نيروي دريايي امپراتوري انگلستان از زغال‌سنگ به نفت را مورد مطالعه قرار داده و بدين نتيجه رسيده بود كه ادامة سيادت دريايي آن دولت رابطة بسيار با داشتن نفت فراوان و ارزان دارد. براي تأمين اين منظور تسريع در بهره‌برداري از منابع نفتي جنوب ايران مورد توجه قرار گرفت. به همين منظور در فاصله كمتر از يك سال پس از كشف نفت، «شركت نفت انگليس و ايران» براي استفاده از امتياز دارسي تشكيل شد (25 فروردين 1288/14 آوريل 1909) و «لرد استراتكون» سياستمدار حزب محافظه‌كار انگليس(13) به رياست آن انتخاب شد و اين آغاز تسلط حكومت انگليس بر منابع نفتي ايران بود.
نويسنده انگليسي كتاب «Persian Oil» در صفحة 19 كتاب خود درباره فوران اولين چاه نفت ايران چنين مي‌نويسد:
«روز 26 ماه مه سال 1908 كه عمليات چاه‌كني به عمق 1180 پا رسيده بود، نفت فوران كرد و متجاوز از 50 پا از دستگاه حفاري بالا زد. به اين ترتيب صنعتي آغاز شد كه طي دو جنگ، نيروي دريايي انگلستان را نجات داد ولي براي ايرانيان زحمتي ايجاد كرد كه از مجموع مزاحمتهاي سياسي دولتهاي بزرگ بيشتر بود.»(14)
دولت انگلستان به محض دستيابي دارسي به نفت، با تشكيل شركت نفت ايران و انگليس عملاً كلية مراحل استخراج و صدور اين ماده حياتي را در كشورمان به دست گرفت. انگليسي‌ها بلافاصله 56 درصد سهام شركت را خريداري كردند و سلطة خود را بر منابع نفتي ايران تحكيم كردند. شركت نفت انگليس و ايران در حقيقت ابزاري براي چنگ‌اندازي بريتانيا بر منابع نفتي ايران و دفتري براي تأمين سوخت نيروي دريايي ايران در جنگ جهاني بود. جنگي كه كمتر از 6 سال پس از كشف نفت ايران، در اروپا شعله‌ور شد.
يك مورخ انگليسي به نام «پرونال»(15) در 1914 سال شروع جنگ جهاني اول درباره نفت ايران نوشت:
«مايع سياهي كه راه خود را در فاصله 145 مايلي جزيره آبادان در ظلمت معادن پيدا مي‌كند يك روز ثابت خواهد كرد كه خون لازم براي وجود ما خواهد بود.»(16)
كتاب «Persian Oil» تصوير روشني از ماهيت شركت نفت ايران و انگليس ارائه مي‌كند: «شركت نفت انگليس و ايران تجسم و خلاصه‌اي از دخالت بيگانگان بود. اين مؤسسه يكي از بزرگ‌ترين منابع ثروت ايران را در اختيار داشت و از آن بهره‌برداري مي‌كرد و در ازاي ميليونها پوند كه از كشور مي‌برد مبلغ ناچيزي به دولت مي‌داد، با چنان استقلالي رفتار مي‌كرد كه دولت ايران مشابه اين رفتار را از هيچ رئيس ايل و قبيله‌اي، هر قدر هم مقتدر بود تحمل نمي‌نمود. در طرز رفتار با ايرانيان از عالي و داني چنان نخوتي نشان مي‌داد كه براي نژادي كه بيش از هر وقت به عظمت گذشته خود فخر مي‌كرد و به آينده درخشان خود اعتماد داشت، قابل تحمل نبود.»(17)
پس از اين موفقيت دولت انگليس يك هيأت ويژه به رياست «وايكانت داون» به دربار تهران فرستاد و يك مدال براي مظفرالدين شاه و يك مدال نيز براي علي‌اصغر خان امين‌السلطان صدراعظم قبلي وي با خود برد و به آنان تقديم كرد. سرمايه شركت نفت انگليس و ايران در آغاز كار دو ميليون ليره بود. شركت مذكور با برنامه‌اي وسيع به عمليات استخراج نفت در مسجد سليمان و نقاط ديگر خوزستان ادامه داد و نيز به ساختن تصفيه‌خانه آبادان و احداث خط لوله اقدام كرد. صدور نفت خام از سال 1911 آغاز گرديد و ميزان آن در سال 1914 به 350000 تن رسيد. در اين سال كه مصادف با آغاز جنگ جهانگير اول بود 51 درصد سهام شركت نفت انگليس و ايران به فرمانده نيروي دريايي بريتانيا واگذار شد(18) و دولت بريتانيا موافقت كرد كه مبلغ 2000000 ليره براي توسعة شركت اختصاص دهد. در سال 1919 ميزان محصول نفت ايران به 000/000/1 تن و در سال 1928 به 000/000/5 تن رسيد. در سال 1932 قرارداد جديدي بين دولت ايران و شركت نفت انگليس و ايران به امضا رسيد. محصول نفت جنوب ايران در سال 1946 بالغ بر 000/000/20 تن و در سال 1951 ـ كه صنعت نفت در ايران ملي گرديد ـ محصول آن از منابع نفتي جنوب حدود 000/000/32 تن بود كه 000/000/24 تن آن در پالايشگاه آبادان به محصولات نفتي تبديل مي‌شد.
در سال اخير نفت ايران ملي شد و شركت نفت انگليس و ايران منحل گرديد و شركت ملي نفت ايران جايگزين آن شد.
ويليام دارسي نيز ظاهراً سرخورده از چنگ‌اندازي دولت بر منابع نفتي ايران، احساس كرد از دور بازي كنار نهاده شده است. او در 1917 با تلخكامي درگذشت و هرگز از منطقه امتياز نفتي خود در ايران كه الگوي صنعت جهاني نفت را دگرگون كرد ديدار ننمود.

پي‌نويس‌ها:
1. خبرگزاري انگليسي رويتر در اكتبر 1851 در لندن تأسيس شد.
2. اين امتياز در زمان كابينه ميرزا حسين خان سپهسالار منعقد شد.
3. Royal Dutch Shell.
4. Jacques de Morgan.
5. Edward Cotte.
6. نفت، سياست و كودتا در خاورميانه، لئوناردو ماسلي، مترجم: محمود رفيعي مهرآبادي، انتشارات رسام، ص 56.
7. دارسي كه متولد 1849 در انگلستان بود، در 17 سالگي به اتفاق پدرش به استراليا مهاجرت كرد.
8. Alfred Marriot.
9. پرداخت رشوه پس از آن صورت گرفت كه ماريوت موضوع حساسيت روسها را به نقل از امين‌‌السلطان به لندن مخابره كرد و مقامات انگليسي خواستار حل اين مشكل توسط دولت ايران در ازاء پرداخت رشوه شدند. نفت، سياست و كودتا، همان، ص 59.
10. در ماده اول از فصل اول قرارداد چنين آمده است «دولت اعليحضرت شاهنشاهي ايران به موجب اين امتيازنامه، اجازه مخصوصه به جهت تفتيش و تفحص و پيدا كردن و استخراج و بسط دادن و حاضر كردن براي تجارت و نقل و فروش محصولات ذيل كه عبارت از گاز طبيعي و نفت و قير و موم طبيعي مي‌باشد، در تمام وسعت ممالك ايران، در مدت شصت سال از تاريخ امروز اعطا مي‌نمايد» نفت، سياست و كودتا، همان، ص 61.
11. نفت، سياست و كودتا، همان، ص 62.
12. تاريخ اقتصادي ايران در دوره قاجار، چارلز عيسوي، مترجم: يعقوب آژند، نشر گستره، ص 497.
13. وي باني احداث راه‌آهن سراسري كاناداست، نفت، سياست، كودتا، همان، ص 73.
14. نفت، از آغاز تا به امروز، انتشارات وزارت نفت، بهمن 1361، ص 19.
15. L. Pronol.
16. سايت مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي سياسي، مقاله «سرگذشت نفت ايران از فوران اولين چاه تا پيروزي انقلاب اسلامي».
17. نفت، از آغاز تا به امروز، همان.
18. فرهنگ معين، اعلام.

                                                                                گردآورنده احمد ساجدی

نوشته شده توسط محمد خدری در 18:49 |  لینک ثابت   • 

دانیال کرباسیون، بازیکن پیشین تیم فوتبال آرسنال:پدر من اهل آبادان است

(دانیال کرباسیون، بازیکن پیشین تیم فوتبال آرسنال، از علی کریمی و مهدی مهدوی کیا به عنوان بازیکنانی یاد کرد که به سبک بازی آنها علاقه دارد.)


کرباسیون که از پدری ایرانی و مادری ایتالیایی در آمریکا متولد شده، سابقه بازی برای تیم های آرسنال، برنلی و ایپسویچ تاون را دارد.
کرباسیون در گفتگو با سایت “بلیچرریپورت” در خصوص رشته فوتبال در آمریکا، بازی در آرسنال و همچنین فوتبال و مردم ایران سخن گفته است. کرباسیون در خصوص وضعیت فوتبال در کشور آمریکا اظهار داشت: فوتبال در ایالات متحده همواره در سایه ورزش هایی چون بسکتبال، راگبی و بیسبال قرار گرفته است. برای آمریکایی ها مشکل است که با فوتبال ارتباط برقرار کنند. این مثل این است که شما بخواهید انگلیسی ها به فوتبال آمریکایی بیش از هر ورزشی توجه نشان دهند.
کرباسیون در خصوص حضور در تیم فوتبال آرسنال اظهار داشت: وقتی من ۱۸ ساله بودم به تیم فوتبال آرسنال پیوستم. من تنها آمریکایی آرسنال بودم. بازیکنانی از سوئد، فرانسه، انگلستان، ایرلند، آمریکای جنوبی و آفریقا در تیم ما حضور داشتند. فرانکی سیمک نخستین بازیکن آمریکایی آرسنال است و من نخستین بازیکن آمریکایی هستم که برای آرسنال گل زده است. این اتفاق در سال ۲۰۰۴ و در دیدار با منچسترسیتی روی داد. خوشحالم از اینکه برای یکی از بزرگ ترین باشگاه های جهان بازی کرده ام.

کرباسیون که در حال حاضر به عنوان استعدادیاب آرسنال در آمریکا به فعالیت مشغول است، در این خصوص اظهار داشت: از اینکه در سمت پیدا کردن استعداد برای آرسنال فعالیت می کنم بسیار خوشحالم. از اینکه هنوز جزوی از یک باشگاه بزرگ هستم خوشحالم و نهایت تلاش خودم را به کار می بندم تا بتوانم بهترین بازیکنان منطقه آمریکا را برای بازی در این تیم پیدا کنم.

از کرباسیون در خصوص خانواده اش سوال شد. وی تصریح کرد: پدر من اهل آبادان است و برای تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد. تمام خانواده پدری ام به آمریکا مهاجرت کرده اند. مادرم هم برای تحصیل از ایتالیا به آمریکا آمد. من عاشق فرهنگ ایرانی هستم و همه چیز ایرانی ها را دوست دارم. پدرم از بدو تولد با زبان فارسی با من صحبت کرده است. من با اینکه نیمه ایرانی هستم با این حال بسیاری از دوستان ایرانی ام در عجبند که چطور پدرم توانسته فرهنگ، زبان و غذای ایرانی را در خانه ای که زنی ایتالیایی در آن حضور دارد، در من زنده نگاه دارد. مادرم در حال حاضر روش طبخ بسیاری از غذاهایی ایرانی بخصوص کباب را می داند.
وی افزود: هنوز بخت این را نداشته ام که به ایران سفر کنم اما دوست دارم این اتفاق خیلی زود روی دهد. می دانم پدرم دوست دارد به ایران بازگردد و جایی که در آن بزرگ شده و با دوستانش بوده را به من نشان دهد. می دانم مردم آنجا بسیار صمیمی و گرم هستند. رسانه ها همواره می خواهند بینندگان خود را متقاعد کنند که ایرانی ها سبک دیگری از زندگی را ارائه می کنند و در آنجا، وضعیت نابسامان است. اما مطبوعات از داد و ستد ایرانی ها و بازی کودکان با لبان خندان در خیابان ها چیزی نمی گویند. دوست دارم به ایران بروم و همه آن چیزهایی که پدرم گفته را از نزدیک ببینم.

کرباسیون در ادامه در خصوص تیم ملی ایران گفت: من نتایج تیم ملی را دنبال می کنم اما در خصوص بازیکنان به اندازه کافی اطلاعات ندارم. قبل از اینکه به آرسنال بپیوندم نیمی از مغز خود را به شناخت بازیکنان برتر فوتبال اختصاص داده بودم. من بویژه از تماشای بازی کریمی (علی) و مهدوی کیا ( مهدی) لذت می بردم. من در دوره ای برای چند ماه در آلمان بودم و بازی مهدوی کیا در هامبورگ را از نزدیک تماشا می کردم. می بایست هزار عکس با او می گرفتم اما این اتفاق نیفتاد.

این بازیکن ۲۶ ساله افزود: تیم ملی ایران از سوی ایرانی های مقیم خارج حمایت می شود. دوستانم در انگلستان بازی های تیم ملی و حتی بازی های لیگ را به طور زنده دنبال می کنند. یکی از آنها اخیرا به تهران سفر کرده بود تا یکی از بازی های تیم ملی را در آزادی به نظاره بنشیند.

کرباسیون در خصوص علاقه ایرانی ها به تیم آرسنال گفت: فکر کنم آرسنال در ایران هم مانند دیگر نقاط جهان طرفدار دارد. من چند پسرعمو دارم که فکر می کنند منچستریونایتد بهترین تیم جهان است و چند پسرعموی دیگرم هم روی اسم آرسنال قسم می خورند. من تا به حال ایران نبوده ام اما فکر می کنم آرسنال طرفداران زیادی در این کشور دارد. زمانی که من در آرسنال بازی می کردم تعداد زیادی از ایرانی ها مرا می شناختند و پیگیر کارهایم بودند. یک بار فدراسیون فوتبال ایران از من خواست که برای تیم ملی ایران بازی کنم اما این پیشنهاد را رد کردم. البته بسیاری از ایرانی ها از این تصمیم من ناراحت شدند.

دانیل کرباسیون در پایان اظهار داشت: در حال حاضر از شغلی که دارم راضی هستم. زمانی که در آرسنال بازی می کردم بسیاری از ایرانی ها برای من پیغام می گذاشتند و من می دانستم از جانب مردمی که آنها را نمی شناسم، حمایت می شوم.

منبع آبادان نیوز

نوشته شده توسط محمد خدری در 22:33 |  لینک ثابت   • 

خرمشهر در غفلت مسئولان، تحت اشغال رنجی فزاینده

بیماری سالک در خرمشهر، بیش از 140 نفر را مبتلا کرده است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، در حالی که نسل چهارم خرمشهری‌‌ها نیز می‌روند که رنج و محنت‌‌های بر جای مانده از جنگ تحمیلی و سوءتدبیر مدیران در دو دولت گذشته و به ویژه دولت کنونی را تجربه کنند، اکنون دو هفته پس از سفر ریاست جمهوری به خوزستان، از خرمشهر ماتم‌زده خبر می‌رسد که بیماری «سالک»، دستاورد تازه‌ای از بی‌تفاوتی به محنت‌های این شهر کوچک مرزی ـ پایتخت معنوی دفاع مقدس ملت ایران ـ است.

بنا بر این گزارش، شماری از پزشکان خرمشهری، خبر شیوع سالک در خرمشهر را تأیید و اعلام می‌نمایند که تا کنون بیش از 140 نفر در این زمینه آلوده شده‌اند. آنان بر این باورند که وجود جانوران موذی، سگ‌های ولگرد، فاضلاب‌های برآمده، نبود بهداشت در این شهر، زمینه شیوع این بیماری را فراهم آورده است.

آنان می‌افزایند: هم اکنون سالک نه تنها در پیرامون شهر که در خود شهر ادامه دارد و در این باره به مسئولان هشدار داده‌اند.

یکی از پزشکان محلی خرمشهر با بیان این مطلب اظهار داشته که اداره بهداشت خرمشهر از پزشکان این شهر خواسته است، شیوع سالک در این شهر را رسانه‌ای نکنند و به خبرنگاران در این زمینه توضیح ندهند تا در خفا مسئولان بهداشتی با این بیماری مبارزه کنند.

در این زمینه باید گفت که شماری از دانش‌آموزان خرمشهری نیز در برخی از مدارس این شهر به این بیماری مبتلا شده‌اند و هنگامی که یکی از این دانش‌آموزان به مرکز بهداشت شهرستان راهنمایی شده است، مرکز بهداشت، نامه‌ بدون مهری را مبنی بر نبود سالک در این دانش‌آموز صادر کرده است، در حالی که آشکارا، نشانه‌های بیماری سالک در  وی دیده می‌شده است.

گزارش خبرنگار ما به نقل از برخی پزشکان خرمشهری حاکی است، همه گروه‌های سنی از کودکان سه تا چهار ساله تا افراد مسن در میان این 140 نفر دیده می‌شوند.

گفتنی است، پنهان نگاه داشتن این بیماری از مردم بدون اطلاع‌رسانی و دادن هشدارهای بهداشتی، خود خطایی نابخشودنی به شمار می‌رود که سلامت و بهداشت مردم را در شهر پر رنج خرمشهر به شدت تهدید می‌کند.

 این  وضعیت در حالی رخ داده می‌شود که خرمشهر در هفته جاری، بحران عدم جمع‌آوری زباله‌ها را پشت سر گذاشته است و آمار سرقت و ناامنی در این شهر به شدت بالا رفته و به گفته برخی مسئولان، تاکنون بیش از ششصد نفر در ده ماهه امسال در زمینه سرقت در این شهر دستگیر شده‌اند.

شهر بدون شهردار خرمشهر که در آستانه سفر رئیس‌جمهور، فرماندار آن نیز از کار برکنار شد، در حالی شاهد مشکلات است که وابستگان به برخی از رانت‌خوارها در این شهرستان، بر سرقت منابع این شهر تکیه زده‌اند و دامادهایشان، در امان از همه پاسخگویی‌ها، وام‌ها میلیاردی یا حقوق چند میلیونی دریافت می‌کنند.

این گزارش در پایان آورده است، نابسامانی‌های شدید خرمشهر دست به دست هم داده و گریبان مردم این شهر را می فشارد و همه اینها شکست کامل الگوهای بازسازی مناطق جنگ‌زده و بحران‌زده کشور را به نمایش می‌گذارد و این در حالی است که حضرت امام خمینی (ره) در روزهای پایانی عمرشان به مردم خرمشهر و دیگر مناطق جنگی قول داده بودند که مناطق ویران شده آنان از پیش نیز بهتر ساخته شود.

در این باره گروهی از جوانان خرمشهری، پیشنهاد داده‌اند، برای به رخ کشیدن بی‌لیاقتی مسئولان در اداره امور خرمشهر، چند قطعه تمبر وارونه چاپ شود.
نوشته شده توسط محمد خدری در 16:33 |  لینک ثابت   • 

تحریم منطقه آزاد اروند توسط تجار و فعالان اقتصادی منطقه

ترخیصکاران، حق‌العمل‌کاران و بازرگانان فعال در بندر خرمشهر، به دلیل همکاری نکردن و ایجاد تسهیلات از سوی منطقه آزاد اروند، همکاری خود با این منطقه را قطع کردند.
به گزارش خبرنگار «تابناک»، محسن کشمیریان، رئیس‌ انجمن‌ حق‌العمل‌کاران خرمشهر، با اعلام این خبر گفت: به دلیل همکاری نکردن منطقه آزاد به ویژه مسئول آن، تصمیم گرفته شد که کالاهای به مقصد منطقه آزاد اروند به دلیل اختصاص نیافتن 2 درصد تخفیف و دیگر همکاری‌های مورد نیاز، قطع شده و از این پس، کالاهای تجاری به مقصد بندر خرمشهر فرستاده شود.

وی تصریح کرد: منطقه آزاد اروند، از قبل فرستادن کالاهای تجاری به مقصد منطقه آزاد، 15 درصد حقوق گمرکی را دریافت می‌کرد که از این پس با این تحریم و همکاری نکردن، هیچ گونه دریافتی از عوارض گمرکی نخواهد داشت.

وی افزود: در حالی که منطقه آزاد اروند در سال‌های گذشته، با اقدامات ترخیصکاران و بازرگانان فعال در خرمشهر به یک منبع مالی بزرگ تبدیل شده بود، متأسفانه می‌بینیم که مدیریت‌ها در منطقه و به ویژه مدیریت کنونی، هیچ گونه همکاری و تعهدی برای فراهم کردن بسترهای مناسب برای رشد فعالیت‌ها بازرگانی و تجاری در بندر خرمشهر نداشته و تنها یک تشکیلات بی‌اثر و خنثی است.

این گزارش می افزاید: آگاهان مسائل اقتصادی در منطقه بر این باورند که این کار در صورت تحقق کامل، می‌تواند منطقه آزاد اروند را خالی از اعتبارات مالی کرده و تنها این منطقه را مجبور کند که دل به کمک‌های دولت خوش دارد.

از سوی دیگر، برخی از فعالان اقتصادی در بندر خرمشهر بر این باورند که از چند ماه پیش به این طرف، تحریم کاری منطقه آزاد اروند از سوی تجار و ترخیصکاران در بندر خرمشهر اعمال می‌شود و درآمد این منطقه از مدتی پیش کاهش یافته است.

در همین حال، مدیر منطقه آزاد اروند با رد ادعاهای مطرح شده، قطع سهمیه و تسهیلات تخفیف 2 درصد را ناشی از بخشنامه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برمی‌شمارد.

اما مسئول اتحادیه حق‌العملکاران در خرمشهر می‌گوید: وجود این بخش نامه دروغ محض است و هم‌اکنون در دیگر مناطق آزاد کشور، برای جذب تجار و بازرگانان از این تسهیلات 2 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شود.

گزارش خبرنگار ما حاکی است: برخی از کارکنان منطقه آزاد اروند با انتقاد شدید از مدیریت کنونی حاکم بر این منطقه، بر این باورند که مدیریت پروازی تحمیل شده در منطقه آزاد اروند در یک سال گذشته، به گروهی ویژه و غیربومی این امکان و اختیار را داده است که با تکیه بر این مرکز اقتصادی، عملا نیروهای کارآمد و متعهد منطقه را از دور خارج کنند.

آنان می‌گویند که بازرسی کل کشور باید در راستای استیفای حقوق شهروندان آبادانی و خرمشهری هر چه سریعتر وارد عمل شود و به وضعیت موجود در این منطقه پایان دهد.

خبرنگار ما می‌افزاید: در حالی که این ادعاها نیز از سوی مدیر منطقه آزاد اروند رد می‌شود، نمای عمومی این منطقه، مدیریت‌ حاکم بر آن و عملکرد چند ساله منطقه آزاد اروند و آمد و رفت‌های مدیران ارشد، عملا هیچ سودی برای شهرهای خرمشهر و آبادان نداشته است و این دو شهر نه تنها بهره‌ای از مزایای این منطقه نبرده‌اند، بلکه خسارات جبران‌ناپذیری را نیز از قبل آن تحمل کرده و می‌کنند.


در یک نتیجه‌گیری کلی، باید گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر، از فرصت منطقه آزاد اروند، هیچ‌گونه سودی برای مردم آبادان و خرمشهر به دست نیامده و آنچه پیش روی است، یک فضای ناامید کننده است. به این همه باید افزود، دخالت‌های اطرافیان رئیس‌جمهور در این منطقه، شبهات سنگینی در افکار عمومی منطقه از نبود مدیریت و شفاف بودن مصرف بیت‌المال مسلمین ایجاد کرده و پرسش‌های متعددی پیرامون آن پیش روی مردم پدید آورده است.

نوشته شده توسط محمد خدری در 16:50 |  لینک ثابت   • 

عکسهایی از آبادان قدیم (سری چهارم)

 برای دیدن ادامه عکسها به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد خدری در 17:4 |  لینک ثابت   • 

عکسهایی از گذشته ی آبادان (سری سوم)

 

Armenian Church, Abadan, Iran

برای دیدن بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد خدری در 21:54 |  لینک ثابت   • 

بدون شرح!!!

تنها یک سینما از 18 سینمای آبادان که قبل از جنگ برقرار بودند فعال است؟!!!

نوشته شده توسط محمد خدری در 14:15 |  لینک ثابت   • 

محرم در آبادان

شهرهای آبادان و خرمشهر در نخستین روزماه محرم همانند دیگرشهرهای میهن اسلامی در غم واندوه سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) سیاهپوش و غرق ماتم می شود. عاشقان ابا عبدالله(ع) از شب قبل از ماه محرم با به تن کردن رخت عزا و برپایی تکایا و سیاهپوش کردن سر در مساجد و حسینیه ها به استقبال این ماه می روند.
ادارات، شرکتها، نهادها و سازمانهابا برافراشتن بیرق سیاه خود را آماده شرکت در عزای سالار شهیدان (ع) و یاران با وفای آن حضرت می کنند.
در روزهای دهه نخست محرم مردم با حضور در مساجد و هیاتهای عزاداری با برگزاری آیینهای سوگواری و تعزیه خوانی درمصیبت شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و ‪ ۷۲‬یار با وفای آن حضرت به سوگ می نشینند.
همچنین جوانان عاشق حضرت امام حسین (ع) در برخی از خیابانهای آبادان با برپایی تکایا و سقاخانه از عابران با شربت، چای و شیر پذیرایی می کنند.
یکی از آیینهایی که در شبهای دهه نخست ماه محرم در شهر آبادان جلوه ای خاص به عزاداری مردم این شهر می دهد نوع نوحه ها و سینه زدن این دیاراست که معروف به نوحه خوانی "بوشهری" و سینه زنی "واحد" است.
دراین ایام برخی حاجتمندان در منازل خود به برپایی مجالس سوگواری سید الشهدا(ع) اقدام می کنند و برخی میزبانان این مراسم با طبخ غذاهای نذری از عزاداران پذیرایی می کنند.
آبادان و خرمشهر در جنوب غربی ایران واقع شدند، این دو شهراز گذشته های دور بدلیل ساختار صنعتی و تجاری میزبان جویندگان کاراز سراسر کشور و حتی کشورهای آسیایی و اروپایی بودند.
حضوراقوام مختلف ازاقصی نقاط کشور را می توان دراین دو شهر نظاره گر بود، درابتدای ورود به آبادان و خرمشهر اولین اقداماتی که توجه را جلب می کند مساجد، حسینیه ها و تکایای هماهنگ با فرهنگ مناطق مختلف کشور است.
دراین شهرها ازتمام اقوام ایرانی وحتی برخی کشورها مسجد و حسینیه وجود دارد که درماه محرم به عشق سرور آزادگان عزاداری می کنند.
عزاداری بوشهری ها، آذری ها، لرها، کردها، اصفهانی ها، بلوچ ها، خراسانی ها، یزدیها، بندری ها و عربها بافرهنگ و زبان مادری خود درعزای امام حسین (ع) اشک ماتم می ریزند.
نذورات آنها برپایه پخت سنتی مناطق خود آنهاست، درآبادان و خرمشهر شور سینه زنی و نوحه خوانی گرم بوشهری را می توان در مسجد بوشهری ها دید.
کردها، بلوچ ها، ترک ها، بختیاری هاو... دراوج ارادت به آقاامام حسین(ع) در دسته های عزاداری به هم می پیوندند و با شکوهترین جلوه های بندگی را در ماتم شهدای کربلا به نمایش می گذارند.
یکی از سنتهای زیبای نواحی جنوب غربی در ماه محرم سبک نوحه خوانی، سینه زنی و نواختن سنج و دمام این مناطق است که از سابقه ای طولانی برخورداراست.
"سنج و دمام و بوق" آهنگی حماسی را خلق می کند و ضمن اینکه عزاداران را به سوی محل برپایی هیاتهای عزادار فرا می خواند، در حرکت دسته های سینه زنی و زنجیر زنی انسجام خاصی ایجاد می کند.
از گذشته دور به دلیل فقدان سامانه اطلاع رسانی وصوتی، بانیان هیاتهای مذهبی با نواختن سنج و دمام مردم محله، شهرها و روستاها را نسبت به آغاز آیینهای عزاداری خبر دار می کردند.
سنج، دمام و بوق هر سه از سازهای تشکیل دهنده این همنوازی است که سابقه آن به بیش از ‪ ۱۰۰‬سال می رسد و آن طور که نقل شده این شیوه از قاره آفریقا بدلیل مسافرت های دریایی به ایران آورده شده و مسلمانان آفریقایی در مراسم عزاداری از سازهای سنج و دمام استفاده می کردند.
از طرف دیگر صدای سنج و دمام تداعی کننده طبل زمان جنگ و حماسه عاشورا است، زیراازاین وسیله علاوه برمیدان جنگ برای آمادگی رزمندگان نیزاستفاده می شد.
ترتیب و تعداد نوازندگان دمام در مناطق مختلف جنوب کشور متفاوت است، در آبادان مجموع نوازندگان دمام و سنج بین پنج، هفت و گاهی ‪ ۹‬نفر متغیر است، به طوریکه یک نفر به عنوان "اشکون" در جلو صف دمام زنان قرار می گیرد و سایر نفرات در طرفین او می ایستند.
دمام زنی با نواختن بوق مخصوص آغاز می شود و پس از لحظاتی که از نواختن سنج و دمام گذشت، مجددا بوق بصدا در می آید و نوازنده بوق تا پایان مراسم باید هوشیار و موزون با ریتم سایر نوازندگان در بوق بدمد.
زمان نواختن سنج و دمام چیزی در حدود ‪ ۲۰‬تا ‪ ۸۰‬دقیقه و در پاره ای موارد مثل تاسوعا، شب عاشورا و بخصوص ظهر عاشورا صف دمام زنان حدود سه ساعت در مسافتهای طولانی با دسته های عزادار در کوچه و خیابانها همراه می شوند.
در آبادان پس ازاتمام آهنگ سنج و دمام سینه زنی و نوحه خوانی آغاز می شود و دراین خطه نوحه ازاقبال بی نظیر عمومی بهره مند است ومراسم سینه زنی همراه با نوحه که خود نوعی ملودرام حزن انگیز است، تحقق می یابد.
این مراسم با ترتیب و برنامه خاصی شروع و اوج آن زمانی است که نوحه خوان اعلام "واحد" می کند.
ابتدا شخصی به عنوان سرخوان با تانی و آهسته نوحه خوانی را آغاز می کند، سینه زنان یکی پس از دیگری به جمع سینه زنی اضافه می شوند و زمانی که دایره سینه زنان به اندازه کافی بزرگ شد، نوحه خوان اصلی شروع به خواندن می کند.
"سید مرتضی داودی" یکی از صاحبنظران در نوحه سرایی و آیینهای عزاداری که در این موارد تحقیقات فراوانی داشته، می گوید: نوحه خوان برای جذب عزاداران در مراسم سینه زنی باید دارای ویژگیهای منحصر بفردی داشته باشد.
به گفته وی قدرت اداره کردن مجلس سینه زنی، ایجاد حزن، قدرت صدا و وجود تحریراز جمله ویژگیهای فیزیکی یک نوحه خوان است.
نوشته شده توسط محمد خدری در 16:22 |  لینک ثابت   • 

آغاز عملیات اجرایی احداث پالایشگاه خوزستان تا پایان سال جاری در آبادان

   استاندار خوزستان از آغاز عملیات اجرایی احداث پالایشگاه خوزستان در آبادان تا پایان سال‌جاری خبر داد.سید جعفر حجازی در گفتگو با فارس در آبادان اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از بزرگ‌ترین موانع موجود در راه احداث پالایشگاه دوم آبادان موسوم به پالایشگاه خوزستان، نبود سرمایه‌گذار بخش خصوصی بود، با اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران خارجی این مشکل برطرف شد.
وی اظهار داشت: به همین منظور نیز سرمایه‌گذاران خارجی پالایشگاه جلساتی را با مسئولان استان و کشور برگزار کردند و توافقات لازم در زمینه احداث آن را انجام دادند.
استاندار خوزستان ادامه داد: در صورت انجام توافقات نهایی و انعقاد قرارداد، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری عملیات اجرایی احداث پالایشگاه دوم آبادان نیز آغاز شود.
وی با بیان اینکه این پروژه از مصوبات سفر نخست دولت به آبادان بوده که هنوز جنبه اجرایی نشده است، تصریح کرد: این پالایشگاه نخستین پالایشگاه کشور است که با سرمایه بخش خصوصی احداث خواهد شد و قادر به تصفیه هرنوع نفت سنگین خواهد بود.
حجازی خاطرنشان‌کرد: احداث پالایشگاه دوم آبادان علاوه بر ایجاد فرصت‌های مناسب و فراوان شغلی برای جوانان منطقه سهم مناسبی را نیز در توسعه فعالیت‌های اقتصای به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه از آغاز عملیات احداث مجتمع فولاد خرمشهر نیز خبر داد و افزود: دولت در طرح آمایش صنعتی ۶۴۰ میلیارد تومان اعتبار به استان خوزستان اختصاص داده است.
استاندار خوزستان ادامه داد: از این مبلغ، اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان آن برای احداث واحدهای صنعتی در شهرهای آبادان و خرمشهر تخصیص داده شده است.
حجازی تصریح کرد: علاوه بر مجتمع فولاد خوزستان، کارخانه کک نفتی آبادان آبادان و چند طرح صنعتی دیگر نیز در این دو شهرستان مورد اجرا گذاشته خواهند شد.
وی با بیان اینکه اختصاص این میزان اعتبار برای طرح‌های صنعتی آبادان و خرمشهر نشان‌‌دهنده اهمیت و توجه دولت به این دو شهر است، گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها مشکل بیکاری که یکی از بزرگ‌ترین معضلات مردم آبادان و خرمشهر به‌شمار می‌رود تا حدود زیادی برطرف خواهد شد.
استاندار خوزستان در ادامه از اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای اجرا طرح آبیاری نخیلات در استان خبر داد و اظهار داشت: خشکسالی و گرد و غبارهای مکرر در استان مشکلات زیادی را برای کشاورزان به وجود آورده و منجر به کاهش شدید محصولات و افت کیفی آنها شده است.
حجازی اضافه کرد: البته برای جبران خسارات وارده بر کشاورزان خوشبختانه همه نخیلات و زمین‌های کشاورزی بیمه شده و همچنین قیمت توافقی خرید خرما نیز افزایش پیدا کرد.
وی افزود: طرح آبیاری نخیلات استان که جزو طرح‌های اضطراری آبیاری است در حال اجرا بوده و به منظور جلوگیری یا کاهش مشکلات تامین آب کشاورزان در فصول گرم سال سعی خواهیم کرد تا قبل از فرا رسیدن تابستان در سال آینده این طرح نیز به بهره‌برداری برسد
نوشته شده توسط محمد خدری در 13:0 |  لینک ثابت   • 

آبادان آباد نیست

به نام یزدان پاک

  

آبادان آباد نیست...

ذهنم امشب شدست ازغمت سرگردان

تا کی می مانی این چنـیـن تو ویـران

روزگاری داشـتی دیگران را حیـران

کز چگونه ممکن است نمانی آن چنان

دست تـقـدیـر بر رخـت ، صد دام ها

جلـوه کـردن ایـن میـان بـا غـیـرتـان

مـردمـت بی وفـا نا مـانـدنـد آمـدنـد

لیک آن دوست دگر ندارد جلوه ی ناز آنچنان

برگونه ات وصله ای بر دست عصا،

مـویـت سـپـیـد و دل افـگـا ر..

که کرد این را که لعـنـت بـر او باد

ملـحدان کردند ما نا توانـیـم کـرد،

چـون ممکـن اسـت ما را ایـن کار

ما توانیم سوز جان خواریم بی هیچ آخ

دریغ از آن که این چنین نیابی چهره ناز.

زمان آورد و برد هنوز عاشقان درغم؛

یا که همت نکنند تا شوند به وصل آشنا

ازدل مرهـم نهند و از جان ، جان؛

بر چهره ات پا ک  نهاد ؛

تا یاد کنی خاطرات با نو عاشقان،

بسپری خویشتن را به چرخ گران؛

آن اکسیر گرانمایه به عشق خوری

که هنوز هم هست چشم به راه تو در این میان.

 

نوشته شده توسط محمد خدری در 14:15 |  لینک ثابت   • 

برپایی آیین سنتی «گرگعان» در استان خوزستان

 

کودکان خوزستانی‌ دیشب و امشب با برپایی آیین سنتی«گرگعان»نیمه رمضان را جشن می‌گیرند.
ماه رمضان همواره در استان خوزستان با آیین‌ها و رسومات مختلفی همراه بوده است.
بازی « محیبس» یا همان پوچ و پر و آیین طبل زدن در سحر از جمله این رسوم‌های رایج در بین شهروندان عرب زبان استان خوزستان است.
آیین سنتی «گرگعان» و یا همان کاسه‌زنی که در نیمه ماه مبارک رمضان و شعبان اجرا می‌شود، از جمله آداب و سنت‌های قدیمی بوده که تاکنون در استان خوزستان باقی مانده است.
در این آیین کودکان با سردادن «گرگعان، گرگعان» به در خانه‌های هم‌محلی خود می‌روند و فرا رسیدن نیمه ماه مبارک رمضان را به آن خانواده تبریک می‌گویند.
در این آیین که گفته می‌شود از دوران پیامبر اکرم (ص) در شبه جزیره حجاز و عراق رایج بوده در دو شب بچه‌های کم سن و سال حدود ۱۰ ساله با در دست گرفتن کیسه‌هایی از پارچه کوچک که اغلب بر گردن می‌اندازند، در کوچه‌ها رفت و آمد کرده و به در منازل می‌روند و همه با صدای بلند «گرگعان» می‌خوانند یعنی که شیرینی، پول و میوه و مشکل گشا از صاحب خانه دریافت می‌کنند و اهالی خانه را دعا می‌کنند.
این دو شب به منزله عید فقرا و عید کودکان برای شادی امام زمان (عج) به شمار می‌آید و مردم خوزستانی همواره سعی می‌کنند به بهترین شکل ممکن از آن استقبال کنند.
در این آیین کهن، صاحبخانه با ریختن بادام، تخمه، شیرینی و آن چه خوشایند بچه‌ها است در کیسه آن‌ها خود را مشمول دعای رسا و بلند آنان برای اهالی خانه می‌کنند.
شب گذشته فریاد «گرگعان، گرگعان» کودکان خوزستانی اکثر کوچه و محلات شهرهای این استان را فرا گرفت و امشب نیز این آیین ادامه خواهد یافت.

نوشته شده توسط محمد خدری در 16:5 |  لینک ثابت   • 

وضعيت بد گرد و غبار خوزستان قابل مقايسه با تهران نيست

نماينده مردم دشت‌آزادگان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه پديده گرد و غبار در خوزستان وضعيت بدي دارد، گفت: ميزان غلظت گرد و غبار موجود در هواي خوزستان بسيار بيشتر از تهران است و آلودگي هواي اين دو منطقه به هيچ وجه قابل مقايسه نيست.

هاشم سواري در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار داشت: در زمينه برخورد با شرايط پديده گرد و غبار شاهد تبعيض ميان ديگر مناطق كشور و به‌ويژه تهران با خوزستان هستيم. لازم بود در شرايط كنوني فكري نيز براي خوزستان شود و ادارات و سازمانهاي اين استان نيز به دليل آلودگي شديد تعطيل شوند.

وي افزود: وضعيت گرد و غبار در خوزستان بسيار نگران‌كننده است و ما نيز نگراني مردم را درك كرده و آن را به هيات دولت انتقال مي‌دهيم.

سواري تصريح كرد: در اين مدت به همراه ديگر نمايندگان خوزستان جلسات متعددي با رئيس جمهور و وزير امور خارجه برگزار كرديم و مراتب اين مشكلات خوزستان را به اطلاعشان رسانديم.

نماينده دشت آزادگان اضافه كرد: از سه سال پيش تاكنون خوزستان شاهد مشكلات پديده گرد و غبار است و از يك سال و نيم پيش نيز با وقوع خشكسالي اين پديده تشديد شده است.

وي خاطرنشان كرد: پديده گرد و غبار مشكلي ملي است كه بايد با تلاش مسئولان دولتي و رايزني با كشورهاي همسايه حل شود.

نوشته شده توسط محمد خدری در 19:57 |  لینک ثابت   • 

افتتاح نمايشگاه بزرگ صنايع دستي و سنتي در آبادان

افتتاح نمايشگاه بزرگ صنايع دستي و سنتي در آبادان
 

به گزارش خبرگزاري فارس از آبادان، در اين نمايشگاه كه با حضور مسئولان محلي و همچنين هنرمندان فعال در حرفه صنايع دستي افتتاح شد 100 هنرمند آباداني و خرمشهري بيش از يك هزار اثر خود را در نمايشگاه صنايع دستي صنعتگران به نمايش گذاشته‌اند.
در اين نمايشگاه آثار مختلف حكاكي روي شيشه، چرم و ظروف چوبي، قالي بافي، نقاشي روي پارچه، تذهيب، جاجيم، گليم، گبه و گيوه در معرض نمايش عموم گذاشته شده است.
اين نمايشگاه تا 25 تير در موزه باستاني آبادان پذيراي علاقه‌مندان است.
صنايع دستي خوزستان شامل ظروف و اشياي سفالي، سراميكي، سبد، سفره، جاجيم، گليم، زيرانداز، گيوه و بادبزن است كه از طريق گمرك و بندر آبادان به كشورهاي كويت، امارات عربي متحده، بحرين و قطر صادر مي‌شود.
بنا به اعلام سازمان ميراث فرهنگي خوزستان بيش از 539 هزار دلار آثار صنايع دستي در 3 ماه نخست امسال از استان به اين كشورها صادر شده است.

نوشته شده توسط محمد خدری در 19:37 |  لینک ثابت   • 

تهران امروز و فردا تعطیل است ، آبادان و خرمشهر ۴ سال گرفتار گرد و خاک !

به گزارش آبادان نیوز مشروح مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران اعلام شد. در متن این مصوبه آمده است: به دنبال بروز پدیده جوی گرد و غبار که ناشی از حرکت توده‌های هوا از سمت غرب کشور بوده و تاکنون چندین استان کشور را در برگرفته است و در تهران نیز باعث بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی شده است. کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در نشستی فوق‌العاده در ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۸ در دفتر معاونت امور عمرانی استانداری تهران با حضور مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان عضو کمیته برگزار شد که پس از بحث و بررسی‌های به انجام شده و جمع‌بندی همه نظرات کارشناسی تصمیمات به شرح زیر اتخاذ شد.


همه فعالیت ادارات، ارگانها، سازمانهای دولتی، نظامی و نهادهای انقلاب اسلامی از صبح روز سه‌شنبه به مدت یک روز در شهرهای استان تهران تعطیل شد.
همچنین به دلیل مشکلات بهداشتی و زیست محیطی همه فعالیت‌های صنعتی واحدهای صنعتی به مدت ۲ روز کاری از صبح روز سه‌شنبه ۱۶ تیرماه در همه مراکز صنعتی استان تهران تعطیل اعلام شد.
این بند تبصره‌ای داشت با این شرط که در صورت استمرار روند آلودگی که از طریق دبیرخانه این کمیته به طور مستمر پایش می‌شود. این تعطیلی در روزهای آتی تمدید می‌شود.
بر اساس مصوبه این کمیته مراکز آموزشی و فرهنگی اعم از دولتی و خصوصی در کل استان تهران به مدت یک روز کاری در روز سه‌شنبه مورخ ۱۶ تیر در کل استان تهران تعطیل شد که این بند نیز تبصره‌ای داشت مبنی بر اینکه امتحانات همه دانشگاهها کما فی‌سابق برقرار است و شامل این تعطیلی نمی‌شود.
مطابق این مصوبه فعالیت‌های ورزشی در پارکها، میادین و ارتفاعات مجاور استان تهران به نحو مقتضی صورت نپذیرند.
کمیته اضطرار ‌آلودگی هوا همچنین مصوب کرد: صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب، غیر مکتوب‌، خبرگزاری‌ها به طور منظم نسبت به پخش اعلامیه‌ها،‌توصیه‌ها و دستورالعمل‌های صادره اقدام کنند.
در راستای این نشست همچنین مقرر شد، ستاد بحران استان تهران در صورت لزوم تشکیل جلسه دهد.
واحدهای اورژانس و کمک‌های اضطراری به صورت آماده باش هماهنگی لازم را با مراکز درمانی برقرار کنند.
دبیرخانه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران نیز مؤظف شد، مراتب روند رشد آلودگی هوا را پایش و اطلاع‌رسانی لازمه را انجام دهند.
همچنین مقرر شد برای پیگیری موارد فوق و احیاناً تصمیم‌گیری در خصوص افزایش مدت تعطیلی‌ها جلسه‌ای رأس ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه مورخ ۱۶ تیر در دفتر معاونت امور عمرانی استانداری تهران با همه مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان عضو این کمیته برگزار شود.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: با توجه به وجود مشکلات آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار، پیشنهاد می‌کنیم تا فردا چهارشنبه تعطیل شود.
سرهنگ سید‌هادی هاشمی در گفت‌وگو با فارس افزود: شهروندان از تردد غیرضروری در سطح شهر پرهیز کنند و با توجه به شدت آلودگی هوا ناشی از ذرات گرد و غبار از تهران خارج شوند و تا کاهش شدت آلودگی هوا به تهران باز نگردند.
سرهنگ هاشمی گفت: باید فردا چهارشنبه نیز تهران تعطیل شود، میزان آلودگی هوا بالاست و برای سلامت شهروندان خطرناک است.
امروز جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل خواهد شد و درباره تعطیلی چهارشنبه تصمیم‌گیری می‌شود.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ افزود: آلودگی هوا ناشی از ذرات گرد و غبار بر ترافیک تأثیر گذاشته است.
رانندگان از تردد در خیابان‌ها و معابر خودداری کنند و حتی‌الامکان از منزل خارج نشوند.
خبر آلودگی هوای تهران، به دلیل گرد و غبار در سطح گسترده از رسانه‌های گوناگون حتی در سطح جهانی منتشر شد و حتی گفت‌وگوی خبری سیمای یکشنبه شب هم به این مهم پرداخت. اکنون صحبت از تعطیلی در تهران هم هست.
به گزارش تابناک، موضوعی که امروز در صدر اخبار داخلی قرار گرفته و در بخش‌های گوناگون خبری و گزارش‌های رسانه‌ها خودنمایی می‌کند، شاید برای شهروندان تهرانی و مسئولان پایتخت‌نشین شگفت آور و حتی تا اندازه‌ای ترس‌آور باشد، اما برای هموطنان جنوبی و به تازگی غرب‌نشینانمان در نیمه نخست سال، جزیی از زندگی‌شان به شمار می‌رود.
بنا بر این گزارش، حدود چهار سال است که ساکنان شهرهای جنوب، جنوب غرب و غرب کشور در استان‌های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، لرستان، هرمزگان، کردستان و برخی استان‌های دیگر، از اواخر بهار به بعد، شاهد روزهای غبارآلودی بودند که با ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی و بیماری‌های دیگر، زندگی معمولی آنها را به حالت نیمه تعطیل درآورده است، اما فریادها و کمک‌خواهی آنها از پایتخت نشین‌ها به جایی نمی‌رسید.
اما اکنون افزایش گرد و غبار و آلاینده‌ها تقریبا در سراسر ایران، سبب بروز مشکلات تنفسی، لغو برخی پروزاهای داخلی و همچنین تعطیلی برخی از شهرها شده است.
کارشناسان می‌گویند، به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران که در کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته، این کشور در معرض سیستم‌های گرد و غبار محلی قرار دارد؛ البته این وضعیت، یک پدیده فرامرزی زیست محیطی است.
در همین باره، یک کارشناس آلودگی هوا می‌گوید: آنچه در خلال چند روز گذشته، کشورمان با آن روبه‌رو شده، به واسطه منحنی‌های جریان هوا و وزش باد در سطح زمین از نواحی خشک و بیابانی شمال عربستان سعودی، جنوب و جنوب شرقی عراق بوده که باعث به همراه آوردن گرد و غبارهای موجود و آنچه به نام ذرات معلق در هواست شده است.
این گزارش می‌افزاید: در روزهای اخیر، افزایش این گرد و غبار از غرب و جنوب غرب ایران به تهران نیز رسیده است. مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در همین باره از افرادی که دچار مشکلات تنفسی و قلبی هستند، خواسته است از رفت‌وآمد در هوای آزاد جلوگیری کنند.
ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست درباره وضعیت آلودگی تهران توضیح می‌دهد: پدیده گرد و غباری که در تهران روی داده، برای شهروندان این شهر تجربه کمیابی است؛ یعنی خیلی این معمول نیست که پدیده ریزگرد در تهران رخ دهد. این گرد و غبار نیست. یک پدیده خیلی خاص اقلیمی است که کشیده شدن دامنه‌اش به تهران نیز عجیب است. چون این پدیده ویژه مناطق بیابانی با عرض‌های پایین است.
بنا بر آخرین گزارش‌ها، سازمان هواشناسی اعلام کرده است: نزدیک به هجده استان غربی، مرکزی و شمالی کشور، شاهد افزایش غیر منتظره غلظت ذرات معلق عمدتا گرد و غبار است، به گونه‌ای که در خلال چند ساعت گذشته به تهران هم رسیده و بنا بر آخرین اندازه‌گیری‌های گزارش شده در ساعت چهار بعدازظهر به وقت تهران، غلظت آلاینده به حدود ۲۳۰ بر پایه شاخص استاندارد آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است؛ یعنی نزدیک دو و سه دهم برابر حد استاندارد.
همچنین در خبرها آمده است، با توجه به بروز این پدیده جوی، روز یکشنبه، چهاردهم تیر ماه، رئیس سازمان محیط زیست در دیدار با نخست وزیر عراق، یادداشت تفاهمی برای کاهش آلودگی گرد و غبار امضا کردند.
اما ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست بر این باور است که در شرایط حاضر، هیچ کاری انجام شدنی نیست و ادامه می‌دهد: به خاطر این‌که بر خلاف تصور همه، این ذرات از جنس شن بادهای معمول مناطق بیابانی نیست که با مالچ پاشی در مبدأ و یا ایجاد فضای سبز شدت وزش باد را کاهش دهد، این پدیده، بلافاصله در منطقه مبدأ، حالت عروجی پیدا می‌کند و بالا می‌رود و با توجه به جریان‌های خاص بالاتر رفته و ناگهان حالت فرونشینی پیدا می‌کند.
البته در مقابل، مجید شفیع پور، کارشناس آلودگی هوا می‌گوید: بهترین راهکار برای کنترل هرگونه انتشار آلاینده زیست محیطی، کنترل در مبدأ است. او اضافه می‌کند: از آنجایی که مبدأ اصلی انتشار این گونه ذرات و گرد و غبار، در واقع در کشورهای غرب و جنوب غرب ایران است، بهترین تلاش مهندسی تثبیت شن‌ها و خاک‌هایی است که توسط توسعه فضای سبز مشجر و جنگل‌کاری و یا مالچ پاشی برای تثبیت آنها به کار گرفته می‌شود تا به این سادگی بادهای با سطح نزدیک به زمین آنها را به هوا نیاورند و معلق نکنند.
این در حالی است که برخی از کارشناسان بر این باورند که پیش از امضای تفاهم نامه یا راهکارهای نظری، باید به راهکارهای اجرایی مانند کاشت درخت، مالچ پاشی و بیابان زدایی روی آورد تا امکان کنترل چنین پدیده‌هایی در آینده امکان پذیر شود.
ارایه گزارش بالا برای بررسی ابعاد این پدیده نادر در پایتخت کشور بود، اما آنچه بهانه اصلی ارایه این گزارش شده است، پرداختن به موضوع سهل‌انگاری یا بی‌توجهی مسئولان امر نسبت به وضعیتی است که هرچند در دو روز اخیر هموطنان تهرانی نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اما در مناطقی که پیشتر گفته شد، سالهاست که این پدیده مردم را رنج و عذاب می‌دهد.
همان گونه که در این گزارش نیز اشاره شد، روز گذشته، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشورمان، از توافقش با نخست وزیر عراق برای حل این معضل خبر داد، اما پرسش این است که آیا خانم جوادی از آنچه در این چند سال بر هموطنان جنوبی و غرب نشین کشورمان رفته است، بی خبر یا بی توجه بوده‌اند که اکنون یعنی زمانی که این معضل دامن پایتخت را گرفته است، به فکر چاره افتاده‌اند؟

نوشته شده توسط محمد خدری در 14:48 |  لینک ثابت   • 

تبلیغات اخراجی های 3 در تهران

تبلیغات اخراجی های 3 در تهران

این بنر در خیابان آزادی تهران نزدیک دانشگاه شریف نصب شده !!!

[تصویر: 29ft8ax.jpg]

نوشته شده توسط محمد خدری در 19:26 |  لینک ثابت   • 

برای حل مشکلات ؛رئیس جمهور فرماندار خرمشهر می شود

رئيس‌جمهور خود را فرماندار خرمشهر معرفي كرد


   رئیس جمهور با اشاره به مشکلات موجود در خرمشهر گفت: بنده شخصا تصمیم گرفتم به عنوان فرماندار یا معاون فرماندار در خدمت مردم غیور خرمشهر باشم تا کارها با سرعت انجام شود.
محمود احمدی نژاد که صبح شنبه در آستانه سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در جمع مردم این شهر سخن می گفت با بیان اینکه دولت در جلسه خود ۶ طرح بزرگ صنعتی مخصوص خرمشهر را تصویب کرده است، خطاب به حاضران گفت بنده برای اینکه مشکلات مردم این شهر حل شود در همین جا و در جمع شما تصمیم گرفتم که به عنوان فرماندار یا معاون وی در خدمت شما باشم و کارها را شخصا پیگیری کنم.
رئیس جمهور همچنین گفت : دولت بودجه این ۶ طرح بزرگ را اختصاص داده و امیدوارم این کارها سریعا اجرایی شود.

احمدی نژاد حل مشکلات اشتغال و آب خرمشهر و آبادان را از مهمترین برنامه های دولت برای این دو شهر خواند و گفت: من می دانم اشتغال هایی که تا کنون انجام شده پاسخگوی جوانان خرمشهر و آبادان نیست نیازمند کارهای جدی است که در دستور کار دولت قرار دارد.

وی همچنین در خصوص مشکل آب استان خوزستان به ویژه دو شهر خرمشهر و آبادان گفت: مشکل اول مردم خرمشهر همان مایه حیات -آب- است طرح های گوناگونی شروع شده و اقداماتی هم انجام شده است اما مشکلات آب این منطقه آنطور که مردم توقع دارند حل نشده است.

رئیس جمهور با اشاره به انتقال آب از کرخه به این منطقه گفت: طرح انتقال آب کرخه در دستور کار  قرار گرفته که با سرعت خوبی در حال انجام است.

نوشته شده توسط محمد خدری در 12:47 |  لینک ثابت   • 

نكاتي جالب درباره فتح خرمشهر

نكاتي جالب درباره فتح خرمشهر

بد نيست بدانيد كه:
- عراق پيش از حمله متجاوزانه خود به خاك ايران ، نقشه هايي در كتاب هاي درسي مدارس چاپ كرده بود كه در آن ها ، از خوزستان ايران به عنوان "عربستان " نام برده بود و به جاي آبادان نوشته شده بود "آبدانا " به جاي خرمشهر "محمره " به جاي سوسنگرد "خواجيه " و به جاي اهواز "الاحواز ".
- مهرماه سال 59 هنگامي كه ارتش تا دندان مسلح عراق در برابر تعداد كمي از رزمندگان محلي مستقر در خرمشهر زمينگير شد و 45 روز تلفات داد تا بتواند شهر را بگيرد ، در توجيه مقاومت سپاه و نيروهاي مردمي در خرمشهر ، راديو عراق براي اين كه بر اين افتضاح عظيم ارتش عراق سرپوش بگذارد اعلام كرد: "مقاومت نيروها در خرمشهر در اثر ترس از جوخه هاي اعدامي است كه به منظور اعدام افراد فراري از جبهه در پشت سر نيروهاي ايراني تشكيل شده است. "

- عراق براي اشغال خرمشهر در پاييز سال 1359 كه فقط ده ها تن از بچه هاي سپاه و بسيج و مردم محلي با كمترين سلاح و مهمات در آن بودند ، 45روز پشت دروازه هاي خرمشهر جنگيد و تلفات داد.

- در عمليات "بيت المقدس " ارديبهشت خرداد سال1361 كه منجر بر آزادسازي شهر خرمشهر و مناطق وسيعي از جنوب كشور شد ، ارتش عراق با به جاي گذاردن بيش از 16 هزار كشته و زخمي و 19 هزار اسير ، مجبور به فرار شد.

- در عمليات "بيت المقدس " ، 5400 كيلومتر مربع از اراضي جمهوري اسلامي از جمله مراكز مهمي چون شهر خرمشهر ، هويزه و پادگان حميد ، طي 25 روز نبرد سخت توسط رزمندگان اسلام از اشغال دشمن آزاد گرديد.

- خرداد سال 61 ، رزمندگان اسلام فقط در يك روز و نيم نبرد در خرمشهر ، كه ده ها هزار سرباز عراقي مجهز به پيشرفته ترين سلاح ها ، تانك ها و تجهيزات در آن مستقر بودند ، اين شهر را آزاد نمودند.

- در عمليات بزرگ فتح المبين ، تبليغات عراق از "تارومار شدن 12 لشكر ايران " ، در حملات موفق عراق و "به كنترل گرفتن اوضاع جبهه هاي شوش و دزفول " سخن گفت و در عمليات بيت المقدس كه به آزادسازي خرمشهر انجاميد ، عراق از "وارد آوردن خسارات سنگين به نفرات و تجهيزات ايراني ها " و "سركوب نيروهاي ايراني و به اسارت گرفتن آن ها " سخن به ميان آورد.

- عراق در سال 61 ، سنگين ترين ضربه ها را از ايران خورد كه عمده آن فتح خرمشهر بود. در آن سال رژيم متجاوز صدام ، هر لحظه كار خود را تمام شده مي دانست. ولي با كمك هاي تسليحاتي و مالي كشورهاي غربي از جمله آمريكا ، اين ضعف را جبران نمود. صدام در مراسم اعطاي نشان به "حميد شعبان " فرمانده نيروي هوايي عراق ، در اين باره گفته است:
سال 1361 ميلادي (1982) ، براي ما سال خيلي دشواري بود. در آن سال ، از محمره (خرمشهر) عقب نشيني كرديم كه از بوق و كرناهاي ايران ، آهنگ اشغال بصره و اشغال سرزمين هاي عراق شنيده مي شد. به زعم همه اين ها ، تصميم گرفتيم فقط از بغداد دفاع كنيم. چون با خود گفتيم بايد به فكر آن لحظه بود كه سربازان ايراني به پيش مي تازند و به سوي بغداد مي آيند. از اين رو گارد رياست جمهوري را فقط براي دفاع از بغداد بسيج و آماده كرديم. بنا داشتيم گارد رياست جمهوري را در اطراف شهر بغداد مستقر كنيم تا بتواند در خارج از پايتخت همراه با ديگر پرسنل ارتش ، با دشمن پيكار كند. "

- ارديبهشت سال 1361در هنگامه عمليات بيت المقدس و آزادي خرمشهر، "الكساندر هيگ " وزير جنگ آمريكا ، به وزراي پيمان "ناتو " گفت: "پيروزي هاي ايران منافع آمريكا را به خطر انداخته است. "

- هنگامي كه ارتش عراق پس از قبول قطعنامه 598از سوي ايران ، مجدداً به خاك ايران تجاوز كرد و تا ديوارهاي خرمشهر پيش آمد ، حضرت امام خميني(ره) در پيامي به فرمانده كل سپاه ، بر ضرورت حفظ خرمشهر تاكيد كرده و فرمود: "اينجا نقطه شكست و پيروزي اسلام يا كفر است. بايد متر به متر جنگيد. اينجا نقطه اي است كه حيات و عدم حيات سپاه در آن مشخص مي شود. "

نوشته شده توسط محمد خدری در 12:37 |  لینک ثابت   • 

گفت‌وگو با عكاس لحظات مقاومت خرمشهر

گفت‌وگو با عكاس لحظات مقاومت خرمشهر

لحظه هاي ناب خرمشهر از دوربين سعيد صادقي

مقاومت خرمشهر خاص بود

به چشم خود قهرمان‌ها را در خرمشهر ديدم

فضا چنان رعب‌آور بود كه گاه فراموش مي‌كردم عكس بگيرم

"دود و آتش شهر را در بر گرفته بود. در كوچه‌ها بوي آدم سوخته پيچيده بود. وحشت سراسر وجودمان را در برگرفته بود. روابطي ميان ما شكل گرفته بود كه از كربلا روايت مي‌كنند. ما آنچه را در روايت‌ها و كتاب‌ها مي‌گويند، لمس كرديم."

سعيد صادقي، هنوز عكاسي مي‌كند اما روزهايي را به ياد مي‌آورد كه از وحشت توان در دست گرفتن دوربين را نداشت.

اين عكاس صحنه‌هاي رعب‌آور و در عين حال افتخارآفرين جنگ تحميلي، جزو عكاساني است كه در روزهاي مقاومت خرمشهر (31 شهريور 59 تا 5 آبان) با مردم اين شهر همراه شد و از صحنه‌هاي دفاع و مقاومت مردمي عكاسي كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد خدری در 16:12 |  لینک ثابت   • 

احداث سد جديد بهمنشير براي تامين آب شرب آبادان و خرمشهر

معاون طرح و توسعه شبكه‌هاي آبياري و زه‌كشي سازمان آب‌و‌برق خوزستان خوزستان گفت: در‌آينده‌اي نزديك سدي در پايين دست بهمنشير احداث خواهد شد كه رودخانه بهمن شير را به كانالي مسدود به شكل مخزني براي آب شيرين تبديل خواهد كرد و بدون تأثير پذيري از آب دريا آب شرب شهرهاي آبادان و خرمشهر را تأمين خواهد كرد.

علي رضا رضايي‌نيا در جمع خبرنگاران بازديد كننده از پروژه مارد گفت: ايستگاه پمپاژ مارد با ظرفيت 120 متر مكعب در ثانيه و توان حداكثر آب را از رودخانه كارون به كانال مارد به طول 5/10 كيلومتر منتقل و به سمت رودخانه بهمنشير هدايت مي‌كند.
به گفته وي، اين ايستگاه در نوع خود بزرگترين ايستگاه پمپاژ در كشور و خاورميانه است و از 42 پمپ سه متر مكعبي بهره مي‌برد كه از كيفيت و قابليت بالايي برخوردارند به تناسب جريان رودخانه بهمنشير و شوري پايين دست به مقدار نياز آب از كارون پمپاژ و وارد رودخانه بهمنشير مي شود.
وي ادامه داد:‌ طرح ديگر مورد توجه طرح آبياري، زه‌كشي آبادان و خرمشهر است اين طرح بدين جهت بي‌نظير است كه در صورت احقاق اهداف طرح و به بهره‌برداري رسيدن تمامي واحدها تأمين اعتبار و زه‌كشي و آبياري بدون هيچ مشكلي محقق مي‌شود


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمد خدری در 16:10 |  لینک ثابت   • 

مردم آبادان و خرمشهر از مرداد ماه آب شيرين مي‌نوشند

مجري طرح آبرساني غدير گفت: با بهره‌برداري از بزرگ‌ترين طرح آبرساني كشور، مردم آبادان و خرمشهر از مرداد ماه آب شيرين مي‌نوشند.

فردوس كريمي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آبادان افزود: طبق وعده وزارت نيرو به مردم آبادان و خرمشهر، فاز اول بزرگ‌ترين طرح آبرساني كشور در اين دو شهرستان تا مرداد ماه به پايان رسيده و مردم آبادان و خرمشهر از آب شرب شيرين بهره‌مند خواهند شد.
وي اظهار داشت: كار ساخت بزرگ‌ترين طرح آبرساني كشور هم‌اكنون با 30 درصد پيشرفت در حال انجام است.
مجري طرح آبرساني غدير ادامه داد: به‌دليل نياز ضروري مردم آبادان و خرمشهر به آب آشاميدني مناسب و مطلوب اين طرح به طول 120 كيلومتر اجرا خواهد شد.
كريمي تصريح كرد: اجراي اين طرح از آذر ماه گذشته و به دست رئيس‌جمهور آغاز و فاز نخست آن تا سه ماه آينده به پايان خواهد رسيد.
وي اعتبار مورد نياز بزرگ‌ترين طرح آبرساني كشور را 3 هزار ميليارد ريال عنوان و خاطرنشان ‌كرد: در طرح غدير آب از سد تنظيمي پل كرخه به شهرهاي آبادان و خرمشهر منتقل مي‌شود.
مجري طرح آبرساني غدير اضافه كرد: اين طرح علاوه بر آبرساني به آبادان و خرمشهر آب 12 شهر و يك هزار و 200 روستاي مناطق جنوب، مركزي و غرب خوزستان را تامين خواهد كرد.
كريمي افزود: در اين طرح آب آشاميدني با EC مناسب 2 هزار و با حجم چهار مترمكعب در ثانيه منتقل مي‌شود.
وي گفت: تمامي اعتبارات مورد نياز طرح در حال تامين بوده و مشكلي در اين خصوص وجود ندارد و در روند اجراي طرح نيز مطابق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در حال اجرا است.
مجري طرح آبرساني غدير ابراز اميدواري كرد: با بهره‌برداري از طرح غدير و تامين آب از سرشاخه‌هاي سد كرخه مشكل آب آشاميدني شهرهاي آبادان و خرمشهر برطرف شود.

نوشته شده توسط محمد خدری در 16:1 |  لینک ثابت   • 

«آبادان» فقط یک سینمای فعال دارد، آبادان به‌حال خود رها شده است

«آبادان» فقط یک سینمای فعال دارد، آبادان به‌حال خود رها شده است

بیش از ۱۸ سینما پیش از جنگ تحمیلی در آبادان فعال بودند؛ اما پس از جنگ، تنها یک سینما باقی‌مانده است. عمر سینما در آبادان، تقریبا برابر عمر پالایشگاه عظیم نفت (تاسیس ۱۲۸۷شمسی) در این شهر صنعتی است و به موازات گسترش شهر و افزایش جمعیت در بیش از ۶۵ سال، آبادان با ۱۳ سینمای عمومی و بیش از ۶ سینما متعلق به شرکت ملی نفت ایران، بیشترین سالن‌های سینما را در استان خوزستان و بین شهرهای ایران، بعد از تهران داشته است.

با شروع جنگ ایران و عراق همه سینماهای «آبادان» تعطیل شدند و در طول جنگ همگی آسیب دیدند و تعدادی به کلی ویران شدند. تنها سینمایی که بعد از جنگ در آبادان بازگشایی شده سینما «شرکت نفت» است که هم ‌اکنون با ۲۲۰ نفر ظرفیت تنها سینمای فعال آبادان است.

فرخ‌نژاد: آبادان می‌تواند یک قطب سینمایی باشد

حمید فرخ‌نژاد یکی از بازیگران آبادانی سینما که نوجوانی‌اش را در این شهر سپری کرده است، می‌گوید: هر ۲۲ بهمن از تلویزیون می‌شنویم که چه پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، اما کسی نمی‌گوید آبادان بعد از ۳۰ سال، ۱۸ سینمایش تبدیل به یک سینما شده و از کمبود‌های اجتماعی و فرهنگی در شهر هیچ‌کس هیچ صحبتی به زبان نمی‌آورند.

وی افزود: جای گلایه دارد شهری که شهر شهادت و اسطوره مقاومت است و مردم سختی کشیده‌ای دارد، اینقد‌ر راحت به حال خود رها شده است و به آن رسیدگی نمی‌کنند. این شهر و مردمش محتاج رسیدگی و تیمار بیشتری هستند.

فرخ نژاد با بیان اینکه آبادان را می‌توان به راحتی به یک قطب سینمایی ایران تبدیل کرد، اظهار داشت: این شهر آدمهای زیادی را به فرهنگ و هنر کشور معرفی کرده و خواستگاه بسیاری بوده است. اما فضای امروز آبادان مانند جانبازی می‌ماند که درجه‌هایش را گرفته و مستمریش را قطع کرده‌ایم و او را به حال خودش رها کردیم.

بازیگر ارتفاع پست در عین حال خاطرنشان کرد: برای تشکیل یک کمیته فرهنگی مستقل جهت رسیدگی به امور فرهنگی شهر با مسئولین مختلف شهری رایزنی‌هایی انجام شد که در این میان دکتر دهدشتی نماینده محترم آبادان در مجلس شورای اسلامی استقبال بیشتری از این طرح کرده است که امیدوارم با همت مسئولین، گشایشی در بن‌بست فرهنگی حاکم در آبادان شود.

امام جمعه آبادان :هنوز کارهای بزرگ به حد تصویب نرسیده است

حجت الاسلام سید علی دهدشتی امام جمعه آبادان نیز گفت: متاسفانه گرفتاری‌های روزمره به حدی است که مدیران به فکر مسائل اولیه زندگی هستند و کمتر سراغ مسائل فرهنگی می‌روند. البته اگر مدیران دید فرهنگی داشته باشند، رعایت می‌کنند و اولویت‌ها را به فرهنگ می‌دهند. اما در مجموع به‌خاطر مشکلات روزمره که درگیرش هستیم، نوبت به مسایل دیگر نمی‌رسد.

وی افزود: آبادان از لحاظ فرهنگی خیلی بیشتر از این می‌تواند داشته باشد و باید هم داشته باشد. تقاضاهایی شده اما در حد تقاضاست و هنوز کارهای بزرگ به حد تصویب نرسیده است. سینما هم آن جایگاهی که باید داشته باشد را ندارند. الان تنها یک سینما مربوط به شرکت نفت در آبادان فعال است و دو سینما نیمه‌ساز است که کار آن ادامه پیدا نکرد.

امام جمعه آبادان تاکید کرد: ما هم که کار اصلی‌مان فرهنگی است، بعضی وقت‌ها درذهن‌مان از اولویت اول برخوردار نیست. اما امیدوار هستیم وضعیت بهتر شود و فاصله زیادی که تا رسیدن به فضای مطلوب داریم پر شود.

وی همچنین از طرح ایجاد شهرک سینمایی دفاع مقدس در آبادان خبر داد و گفت: تقاضای این کار شده است. اما ظاهرا هنوز تصویب نشده که اگر به تصویب برسد کار بزرگی خواهد بود. همچنین برای ایجاد نمایشگاه دفاع مقدس در حال صحبت با پالایشگاه هستیم تا بتوانیم زمینی را بگیریم تا شهری مثل آبادان که نقش عمده‌ای در جنگ داشته نمایشگاه مناسبی داشته باشد.

مدیرعامل موسسه سینما شهر: دو سالن سینما تا پایان سال راه‌اندازی می‌کنیم

اما مجید مسچی مدیرعامل موسسه سینما شهر که سالنهای سینمای زیادی را در سه سال گذشته در ایران تاسیس و بازسازی کرده است در آبادان طی سال جاری خبر داد و اظهار داشت: احداث سینما در آبادان از اولویت‌هایمان است، که از همه شدنی‌تر مجتمع فرهنگی نیمه کاره‌ای بنام شهید رهبر است که به دلیل عدم اعتبارات کافی متوقف مانده است و طی صحبت‌هایی که با حوزه هنری داشته‌ایم در صورت همت آنها این مکان را به دو سالن سینمایی تبدیل خواهیم کرد.


نوشته شده توسط محمد خدری در 14:7 |  لینک ثابت   • 

پالايشگاه آبادان بايد مالچ مورد نياز بيابانزدايي را تامين كند

معاون عمراني استاندار خوزستان گفت: پالايشگاه آبادان بايد تامين مالچ براي اجراي پروژه‌هاي تثبيت شن و بيابانزدايي را در اولويت كاري خود قرار دهد.‌

به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز، سيد‌عباس طباطبايي عصر امروز در دومين كميته تخصصي 200 هزار هكتار بيابانزدايي مصوب سفر دوم دولت به استان خوزستان، با تاكيد بر اينكه براي اجراي اين پروژه بايد حساسيت و عزم جدي در مسئولان ايجاد شود، افزود: توان توليد مالچ در پالايشگاه آبادان بسيار بيش از توليد فعلي است و لازم است مديران اين واحد صنعتي به دور از هر گونه بخشي‌نگري، ماده نفتي مورد نياز را تامين كنند.
وي خاطرنشان كرد: پس از ظرفيت‌سنجي توليد مالچ در پالايشگاه آبادان، در صورت نياز بايد از پالايشگاه‌هاي ديگر استان‌ها، تامين شود همانطور كه مدت‌هاست قير از آبادان به ساير مناطق كشور صادر مي‌شود.
رئيس كميته تخصصي پروژه بيابانزدايي تصريح كرد: پس از تعيين كسري، در صورت نياز با وزير نفت براي تامين مالچ، ماده اوليه بيابانزدايي و تثبيت شن، وارد مذاكره مي‌شويم.
طباطبايي همچنين بر ضرورت بازنگري مطالعات تفصيلي اجرايي بيابانزدايي و تعيين اولويت‌هاي كانون‌هاي بحراني فرسايش و مناطق بياباني استان از سوي اداره منابع طبيعي و نيز تدوين برنامه زمانبندي دقيق براي اجراي هر كدام از مراحل پروژه تاكيد كرد و گفت: لازم است براي اجراي اين پروژه ظرفيت علمي مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي براي اجراي بهينه طرح و استفاده از تكنولوژي روز به نحو مطلوب به كار گرفته شود.
همچنين مدير كل منابع طبيعي استان خوزستان در اين نشست وسعت تپه‌هاي شني بحراني استان را 280 هزار هكتار اعلام كرد و گفت: مطالعات تفصيلي اجرايي تثبيت شن و بيابانزدايي براي 340 هزار هكتار از عرصه‌هاي شني استان انجام شده كه از اين ميزان 280 هزار هكتار وضعيت بحراني دارند.
عليرضا صابرپور با اشاره به مصوبه سفر دوم دولت به استان مبني بر بيابانزدايي 200 هزار هكتار از عرصه‌هاي شني در مدت پنج سال، اعتبار برآورد شده براي اجراي اين پروژه را 733 ميليارد تومان عنوان كرد.
وي با بيان اينكه بيابانزدايي هر هكتار عرصه شني حدود 4 ميليون تومان هزينه دارد، افزود: در سال اول اين پروژه پنج ساله، هشت طرح در شش شهرستان‌هاي دشت‌ آزادگان، شوش، اهواز، اميديه، ماهشهر و هنديجان در وسعت 30 هزار و 500 هكتار برآورد شده كه از اين ميزان، 9 هزار و 500 هكتار آن مالچ‌پاشي است.
صابرپور يكي از مشكلات طرح‌هاي مالچ‌پاشي را نبود مخزن براي ذخيره اين ماده نفتي عنوان كرد و گفت: مالچ‌پاشي در هر منطقه بياباني پس از بارش حداقل 30 ميلي‌متر باران انجام مي‌شود و عملا اجراي طرح تنها در سه تا چهار ماه پاياني سال امكانپذير است از اين رو لازم است مالچ توليد شده در پالايشگاه در تمام طول سال، در محل‌هايي ذخيره شود تا در فصل مناسب مورد استفاده قرار گيرد.
در اين جلسه مقرر شد مصوبات سفر دوم دولت به استان در حوزه وزارت نفت كه تاكنون به شركت ملي مناطق نفت‌خيز ابلاغ نشده است، هر چه زودتر تعيين تكليف شود. علاوه بر اين، بررسي مجدد اولويت‌هاي منابع طبيعي در مناطق بحراني، مطالعه توان اجرايي استان براي اجراي اين طرح در بخش توليد مالچ و حمل و نقل و ذخيره آن، تامين نيروي انساني، تامين آب، تانكر، نهال و نگهداري، مطالعه تفكيكي طرح در مناطق بحراني با جزييات دقيق و اولويت بخشيدن به بيابانزدايي تپه‌هاي شني اطراف تاسيسات نفتي به تصويب رسيد.

نوشته شده توسط محمد خدری در 23:15 |  لینک ثابت   • 

پرسپوليسي‌‌ها در آبادان سرمايه‌گذاري مي‌كنند

 با امضاي تفاهمنامه‌اي توسط مديرعامل باشگاه پرسپوليس و مدير عامل سازمان منطقه آزاد اروند پرسپوليسي‌ها در شهرهاي آبادان و خرمشهر سرمايه‌گذاري مي‌كنند.‌

به گزارش خبرگزاري فارس از آبادان، مدير عامل باشگاه پرسپوليس بعدازظهر امروز در حاشيه امضاي تفاهمنامه در گفتگو با خبرنگاران گفت: با توجه به علاقه مردم آبادان به فوتبال و وجود استعدادهاي فراوان اين رشته در استان خوزستان باشگاه پرسپوليس اقدام به سرمايه‌گذاري براي كشف استعدادهاي موجود در منطقه كرده است.
عباس انصاري‌فر اظهار داشت: برهمين اساس تفاهمنامه‌اي در زمينه ورزشي و اقتصادي با همكاري سازمان منطقه آزاد اروند به امضا رسيد.
وي در خصوص سرمايه‌گذاري در آبادادن تصريح كرد: باشگاه پرسپوليس به عنوان يك مجموعه سياست‌هايي را در زمينه سرمايه‌گذاري‌هايي در مناطق مختلف كشور براي كسب منابع مالي و خودكفايي در زمينه تامين بودجه موردنياز را انجام مي‌دهد كه نقطه آغاز اين سرمايه‌گذاري‌ها شهر آبادان است.
مديرعامل پرسپوليس ادامه داد: ايجاد مدرسه فوتبال در آبادان براي كشف استعدادهاي فوتبالي اين شهرستان و راه‌اندازي يك تيم فوتسال با نام پرسپوليس در آبادان و در سطح ليگ كشور نيز از ديگر برنامه‌ها و تفاهم‌هاي انجام شده بود.
انصاري‌فر ادامه داد: آكادمي فوتبال پرسپوليس با همكاري يكي از كشورهاي اروپايي در نقاطي كه استعدادهاي خوبي را در فوتبال دارند اقدام به تاسيس مدارس فوتبال كرده تا از اين طريق به رشد فوتبال در كشور كمك كند.
وي خاطرنشان‌ كرد: در بخش‌هاي مختلف صنعتي و توليد نيز سرمايه‌گذاري را متناسب با ظرفيت‌هاي منطقه خواهيم كرد كه آبادان در اين زمينه نيز زيرساخت‌هاي مناسبي را در برخي زمينه‌ها دارد.
مديرعامل پرسپوليس اضافه كرد: باتوجه به اينكه باشگاه پرسپوليس درصدد فعاليت در ديگر رشته‌هاي ورزشي است لذا در هر استان با توجه به استعدادهاي موجود در آن رشته ورزشي اقدام به استعداديابي مي‌كند.
انصاري‌فر در پايان ابراز اميدواري كرد: با راه‌اندازي هرچه سريع‌تر مدرسه فوتبال در آبادان و همچنين تيم فوتسال پرسپوليس آبادان شاهد رشد شكوفايي اين رشته ورزشي در آبادان و كشور باشيم.

نوشته شده توسط محمد خدری در 23:12 |  لینک ثابت   • 

مشكل پالايشگاه دوم آبادان نبود سرمايه‌گذار است

عضو كميسيون انرژي مجلس گفت: در حال حاضر مهم‌ترين مشكل بر سر راه احداث پالايشگاه دوم آبادان نبود سرمايه‌گذار است.

سيد حسين دهدشتي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آبادان افزود: با توجه به مشكلات اقتصاد جهاني، تاكنون سرمايه‌گذاران خارجي تمايل جدي براي سرمايه‌گذاري در اين پالايشگاه از خود نشان نداده‌اند.
وي اظهار داشت: طبق اعلام وزارت نفت هيچ سرمايه‌گذار داخلي نيز تا به حال درخواست سرمايه‌گذاري در اين پالايشگاه را نداده است.
نماينده مردم آبادان در مجلس خاطرنشان كرد: پالايشگاه دوم آبادان تا مدتي قبل با مشكل زمين مواجه بود كه با رايزني‌هاي صورت گرفته با سازمان منطقه آزاد اروند و همكاري جدي اين سازمان اين مشكل برطرف شده است.
وي از پايان طرح مطالعات زيست‌محيطي و نقشه اين پالايشگاه خبر داد و افزود: پالايشگاه بر اساس برنامه‌اي كه براي آن تدوين شده با 25 درصد سرمايه‌گذاري وزارت نفت و 75 درصد سرمايه‌گذاري بخش خصوصي احداث مي‌شود.
دهدشتي تصريح كرد: از 25 درصد سرمايه‌گذاري، وزارت نفت پنج درصد آن توسط شركت پالايش نفت آبادان انجام مي‌گيرد.
وي اظهار داشت: مشكلات اقتصادي در سطح جهاني ميزان ريسك‌پذيري سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي را به‌شدت كاهش داده است به‌ اين دليل وزارت نفت علاوه بر پالايشگاه دوم آبادان در بعضي ديگر از پروژه‌هاي خود با مشكل فقدان سرمايه‌گذار مواجه شده است.
عضو كميسيون انرژي مجلس خاطرنشان كرد: با وجود اين مشكلات، وزارت نفت رايزني‌هاي گسترده‌اي را با تعدادي سرمايه‌گذار خارجي در دستور كار خود دارد كه اميدواريم اين مذاكرات به‌زودي به نتيجه برسد.
وي تصريح كرد: با احداث پالايشگاه دوم آبادان موسوم به خوزستان، علاوه بر افزايش توليدات فرآورده‌هاي نفتي تعداد كثيري از جويندگان كار در آن مشغول به‌كار خواهند شد.

نوشته شده توسط محمد خدری در 14:40 |  لینک ثابت   • 

آزاد شدن ورود کالای همراه مسافر در منطقه آزاد اروند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس، آزاد شدن ورود کالای همراه مسافر در مناطق آزاد اروند، جلفا و انزلی و همچنین تشکیل ۳۲ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی جدید را در کشور به تصویب رساند.
سید ‌علی موسوی‌جرف در گفتگو با فارس در آبادان افزود: صبح امروز در آخرین جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس به‌منظور رفع تبعیض در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی، تبصره ممنوعیت حمل هرگونه کالای همراه مسافر در مناطق آزاد جلفا، انزلی و اروند را حذف و ورود این‌گونه کالاها را در مناطق یاد شده را آزاد اعلام کرد.

وی اظهار داشت: این موضوع یکی از خواسته‌های جدی مردم آبادان و خرمشهر است که مجلس هشتم به‌منظور رفع محرومیت از این‌ شهرها به‌مورد تصویب قرار داد.
نماینده مردم آبادان همچنین از تصویب ۳۲ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی جدید در کشور توسط کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق این مصوبه شهر ماکو به‌ منطقه آزاد تبدیل و همچنین ۳۱ شهر و نقطه از کشور از جمله بندر امام خمینی به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین شدند.
وی افزود: با مصوبه امروز این کمیسیون، رونق تجاری و اقتصادی در اکثر مناطق مرزی شمال و جنوب کشور ایجاد خواهد شد و حجم مبادلات بازرگانی در سطح کشور رشد چشم‌گیری خواهد یافت.
عضو فراکسیون اکثریت مجلس از تلاش جدی دولت و مجلس برای رفع موانع در رشد و توسعه اقتصادی مناطق محروم خبر داد و گفت: مجلس و دولت برای کمک به شکوفایی اقتصادی مناطق مختلف کشور به‌ویژه شهرهای مرزی و محروم عزم جدی دارند.
نوشته شده توسط محمد خدری در 12:25 |  لینک ثابت   • 

آبادان رتبه نخست بازديد مهمانان نوروزي خوزستان را كسب كرد

دبير ستاد تسهيلات نوروزى خوزستان:
آبادان رتبه نخست بازديد مهمانان نوروزي خوزستان را كسب كرد

دبير ستاد تسهيلات نوروزى خوزستان گفت: آبادان با بالاترين حجم مسافران نوروزي و بيشترين آمار بازديد‌كننده، رتبه اول را در سطح خوزستان به خود اختصاص داد.


صادق محمدي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آبادان افزود: طبق آخرين آمار به‌دست آمده در طول تعطيلات نوروزي بيش از 4 ميليون و 300 هزار نفر به استان خوزستان سفر كردند.
وي اظهار داشت: از اين تعداد افزون بر يك ميليون و 500 هزار زائر و گردشگر از شهرستان آبادان ديدن كردند كه حجم زيادي از بازديدكنندگان استان خوزستان را در اين مدت شامل مي‌شود.
دبير ستاد تسهيلات نوروزى خوزستان خاطرنشان كرد: در بررسي‌هاي به‌عمل آمده بيشترين حجم بازديد ميهمانان نوروزي و كاروان‌هاي راهيان نور از بازار كالاهاي ملواني و مناطق عملياتي و يادمان‌‌هاي هشت سال دفاع مقدس بوده است.
محمدي تصريح كرد: طبق آمار اعلام شده، استان خوزستان در بين استان‌هاي مختلف كشور رتبه سوم را در زمينه بازديد گردشگر بعد استان‌هاى خراسان رضوى و فارس به خود اختصاص داده است.
وي وجود بسترهاي مناسب گردشگري از جمله مراكز باستاني و تاريخي، مناطق ارزشمند عملياتي و يادماني و چشم‌اندازهاي طبيعي را مهم‌ترين عامل جذب گردشگر در سطح استان خوزستان ذكر كرد و افزود: اميدواريم با افزايش امكانات تفريحي، رفاهي و اقامتي شاهد رشد روزافزون جذب گردشگر در خوزستان بود.
دبير ستاد تسهيلات نوروزى خوزستان ابراز اميدواري كرد با استفاده از تجربيات به‌دست آمده و همچنين رفع كاستي و موانع روند توسعه مناطق گردشگري در اين استان شتاب بيشتري به‌خود بگيرد.

نوشته شده توسط محمد خدری در 12:21 |  لینک ثابت   • 
مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر